Trwają konsultacje społeczne „Droga ku cyfrowej dekadzie”
Trwają konsultacje społeczne unijnego programu “Droga ku cyfrowej dekadzie”. Jakie cele przyświecają projektowi? Jakie mają być jego efekty? Wyjaśniamy.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 26 maja 2023
Ogólny zarys projektu “Droga ku cyfrowej dekadzie”
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej o numerze 2022/2481, został wprowadzony program polityki o nazwie "Droga ku cyfrowej dekadzie" do roku 2030. Program ten ma na celu określenie kierunku transformacji cyfrowej w Unii Europejskiej poprzez ustalenie wspólnych celów ogólnych i cyfrowych, które mają zostać osiągnięte. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek przedstawić Komisji Europejskiej swoje krajowe strategiczne plany działania do 9 października 2023 roku. Te plany muszą być zgodne z celami ogólnymi i cyfrowymi oraz precyzować sposób realizacji ambitnych założeń programu.
Unia Europejska dała przykład. Inne kraje chcą USB-CMartyna Kowalska
W Ministerstwie Cyfryzacji obecnie prowadzone są intensywne prace we współpracy z odpowiednimi interesariuszami, mające na celu opracowanie Krajowego planu działania dla programu polityki "Droga ku cyfrowej dekadzie" do roku 2030. Dzisiaj rozpoczynamy otwartą debatę społeczną, w której zapraszamy wszystkie zainteresowane strony, aby podzieliły się swoimi opiniami, pomysłami, oczekiwaniami i propozycjami dotyczącymi poszczególnych celów ogólnych i cyfrowych. Razem chcemy zaplanować wzmocnienie transformacji cyfrowej w Polsce.
Szereg celów cyfrowych, które przyświecają projektowi
W Unii Europejskiej określono cztery obszary celów cyfrowych do osiągnięcia:
- Wykwalifikowane społeczeństwo cyfrowe i wysoko wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie cyfrowej, dbając o równowagę płci. Przynajmniej 80% osób w wieku 16-74 lat ma podstawowe umiejętności cyfrowe, a przynajmniej 20 milionów specjalistów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) jest zatrudnionych w Unii. Promuje się również dostęp kobiet do tej dziedziny oraz zwiększenie liczby absolwentów związanych z ICT.
- Bezpieczne, odporne, wydajne i zrównoważone infrastruktury cyfrowe. Wszyscy użytkownicy końcowi, którzy przebywają w stałej lokalizacji, są objęci siecią gigabitową do punktu zakończenia sieci. Wszystkie zaludnione obszary są objęte nowoczesną, ultra-szybką siecią bezprzewodową o wydajności co najmniej równoważnej sieci 5G. Produkcja zaawansowanych półprzewodników w Unii stanowi co najmniej 20% światowej wartości produkcji. Wprowadza się przynajmniej 10 000 neutralnych dla klimatu węzłów brzegowych niezależnie od lokalizacji przedsiębiorstwa. Do 2025 roku Unia posiada swojego pierwszego komputera z przyspieszeniem kwantowym.
- Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw. Co najmniej 75% przedsiębiorstw w Unii korzysta z co najmniej jednej z technologii, takich jak przetwarzanie w chmurze, duże zbiory danych, sztuczna inteligencja. Ponad 90% małych i średnich przedsiębiorstw w Unii osiąga co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowych. Unia ułatwia rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw scale-up i poprawia ich dostęp do finansowania, co przyczynia się do podwojenia liczby jednorożców.
- Cyfryzacja usług publicznych. 100% kluczowych usług publicznych jest dostępnych online dla obywateli i przedsiębiorstw w Unii. 100% obywateli Unii ma dostęp do swojej elektronicznej dokumentacji medycznej. 100% obywateli Unii ma dostęp do środków identyfikacji elektronicznej (eID) uznawanych w całej Unii, które zapewniają pełną kontrolę nad transakcjami wymagającymi weryfikacji tożsamości i danymi osobowymi.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
UE sprawdzi algorytmy internetowych gigantówJoanna Gościńska
Jakie są cele ogólne projektu “Droga ku cyfrowej dekadzie”?
W celu promowania i osiągania celów ogólnych na szczeblu Unii Europejskiej, określonych w art. 3 decyzji, skupiamy się na:
- Tworzeniu środowiska cyfrowego skoncentrowanego na człowieku, opartego na prawach podstawowych, inkluzywnego, przejrzystego i otwartego.
- Wzmacnianiu zbiorowej odporności i zmniejszaniu przepaści cyfrowej.
- Zapewnianiu strategicznej, cyfrowej suwerenności Unii.
- Rozwijaniu zdolności cyfrowych.
- Budowaniu kompleksowego i zrównoważonego ekosystemu interoperacyjnej infrastruktury cyfrowej.
- Tworzeniu unijnego, cyfrowego środowiska regulacyjnego.
- Wspieraniu udziału online w życiu demokratycznym oraz zapewnianiu bezpiecznego środowiska dla usług publicznych online.
- Rozwijaniu zrównoważonych, odpornych i energooszczędnych infrastruktur i technologii, w tym łańcuchów dostaw.
- Zapewnianiu uczciwych i niedyskryminacyjnych warunków dla użytkowników.
- Realizacji europejskiej transformacji zielonej i cyfrowej poprzez skuteczną koordynację polityk, spójność działań i minimalizowanie obciążeń administracyjnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?