Trwają konsultacje społeczne „Droga ku cyfrowej dekadzie”

Trwają konsultacje społeczne unijnego programu “Droga ku cyfrowej dekadzie”. Jakie cele przyświecają projektowi? Jakie mają być jego efekty? Wyjaśniamy.

 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 26 maja 2023

Ogólny zarys projektu “Droga ku cyfrowej dekadzie” 

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej o numerze 2022/2481, został wprowadzony program polityki o nazwie "Droga ku cyfrowej dekadzie" do roku 2030. Program ten ma na celu określenie kierunku transformacji cyfrowej w Unii Europejskiej poprzez ustalenie wspólnych celów ogólnych i cyfrowych, które mają zostać osiągnięte. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek przedstawić Komisji Europejskiej swoje krajowe strategiczne plany działania do 9 października 2023 roku. Te plany muszą być zgodne z celami ogólnymi i cyfrowymi oraz precyzować sposób realizacji ambitnych założeń programu.

Unia Europejska dała przykład. Inne kraje chcą USB-CUnia Europejska dała przykład. Inne kraje chcą USB-CMartyna Kowalska

W Ministerstwie Cyfryzacji obecnie prowadzone są intensywne prace we współpracy z odpowiednimi interesariuszami, mające na celu opracowanie Krajowego planu działania dla programu polityki "Droga ku cyfrowej dekadzie" do roku 2030. Dzisiaj rozpoczynamy otwartą debatę społeczną, w której zapraszamy wszystkie zainteresowane strony, aby podzieliły się swoimi opiniami, pomysłami, oczekiwaniami i propozycjami dotyczącymi poszczególnych celów ogólnych i cyfrowych. Razem chcemy zaplanować wzmocnienie transformacji cyfrowej w Polsce.

Szereg celów cyfrowych, które przyświecają projektowi

 W Unii Europejskiej określono cztery obszary celów cyfrowych do osiągnięcia:

 • Wykwalifikowane społeczeństwo cyfrowe i wysoko wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie cyfrowej, dbając o równowagę płci. Przynajmniej 80% osób w wieku 16-74 lat ma podstawowe umiejętności cyfrowe, a przynajmniej 20 milionów specjalistów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) jest zatrudnionych w Unii. Promuje się również dostęp kobiet do tej dziedziny oraz zwiększenie liczby absolwentów związanych z ICT.
 • Bezpieczne, odporne, wydajne i zrównoważone infrastruktury cyfrowe. Wszyscy użytkownicy końcowi, którzy przebywają w stałej lokalizacji, są objęci siecią gigabitową do punktu zakończenia sieci. Wszystkie zaludnione obszary są objęte nowoczesną, ultra-szybką siecią bezprzewodową o wydajności co najmniej równoważnej sieci 5G. Produkcja zaawansowanych półprzewodników w Unii stanowi co najmniej 20% światowej wartości produkcji. Wprowadza się przynajmniej 10 000 neutralnych dla klimatu węzłów brzegowych niezależnie od lokalizacji przedsiębiorstwa. Do 2025 roku Unia posiada swojego pierwszego komputera z przyspieszeniem kwantowym.
 • Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw. Co najmniej 75% przedsiębiorstw w Unii korzysta z co najmniej jednej z technologii, takich jak przetwarzanie w chmurze, duże zbiory danych, sztuczna inteligencja. Ponad 90% małych i średnich przedsiębiorstw w Unii osiąga co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowych. Unia ułatwia rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw scale-up i poprawia ich dostęp do finansowania, co przyczynia się do podwojenia liczby jednorożców.
 • Cyfryzacja usług publicznych. 100% kluczowych usług publicznych jest dostępnych online dla obywateli i przedsiębiorstw w Unii. 100% obywateli Unii ma dostęp do swojej elektronicznej dokumentacji medycznej. 100% obywateli Unii ma dostęp do środków identyfikacji elektronicznej (eID) uznawanych w całej Unii, które zapewniają pełną kontrolę nad transakcjami wymagającymi weryfikacji tożsamości i danymi osobowymi.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

UE sprawdzi algorytmy internetowych gigantówUE sprawdzi algorytmy internetowych gigantówJoanna Gościńska

Jakie są cele ogólne projektu “Droga ku cyfrowej dekadzie”?  

W celu promowania i osiągania celów ogólnych na szczeblu Unii Europejskiej, określonych w art. 3 decyzji, skupiamy się na:

 • Tworzeniu środowiska cyfrowego skoncentrowanego na człowieku, opartego na prawach podstawowych, inkluzywnego, przejrzystego i otwartego.
 • Wzmacnianiu zbiorowej odporności i zmniejszaniu przepaści cyfrowej.
 • Zapewnianiu strategicznej, cyfrowej suwerenności Unii.
 • Rozwijaniu zdolności cyfrowych.
 • Budowaniu kompleksowego i zrównoważonego ekosystemu interoperacyjnej infrastruktury cyfrowej.
 • Tworzeniu unijnego, cyfrowego środowiska regulacyjnego.
 • Wspieraniu udziału online w życiu demokratycznym oraz zapewnianiu bezpiecznego środowiska dla usług publicznych online.
 • Rozwijaniu zrównoważonych, odpornych i energooszczędnych infrastruktur i technologii, w tym łańcuchów dostaw.
 • Zapewnianiu uczciwych i niedyskryminacyjnych warunków dla użytkowników.
 • Realizacji europejskiej transformacji zielonej i cyfrowej poprzez skuteczną koordynację polityk, spójność działań i minimalizowanie obciążeń administracyjnych.
Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach społecznych oraz wypełnienia ankiety do 16 czerwca 2023 roku. Można w nich wziąć udział klikając TUTAJ i wypełniając ankietę, która znajduje się na dole strony.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!