Unia Europejska dała przykład. Inne kraje chcą USB-C

Unijne prawo, które zakłada wprowadzenie jednej ładowarki dla różnych urządzeń mobilnych i laptopów inspiruje kolejne kraje. Wiadomo już, że o podobnych przepisach myślą inne kraje, które nie należą do Wspólnoty.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 października 2022

USB-C wygrało przyszłość

Jednolite ładowarki w standardzie USB-C będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z decyzją europarlamentarzystów z początku października br., jeszcze przed zakończeniem 2024 roku wszyscy producenci telefonów, tabletów, oraz aparatów fotograficznych i urządzeń wearable będą musieli wyposażyć je w port USB-C. W przeciwnym razie ich wyroby nie będą mogły trafić na rynek Unii Europejskiej. 

W przypadku laptopów ostateczny termin ustalono na wiosnę 2026 roku. Za takim rozwiązaniem głosowało aż 602 parlamentarzystów. 13 było przeciw, a 8 deputowanych wstrzymało się. 

Udana kariera USB-C. UE od dawna chciała "jednej ładowarki"Udana kariera USB-C. UE od dawna chciała "jednej ładowarki"Anna Malinowska


Kolejne kraje chcą „jednej ładowarki”

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, za Unią Europejską podążą inne kraje. O planach wdrożenia podobnych przepisów mówi w Norwegii Nkom, czyli urząd będący odpowiednikiem polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Mniej oficjalne głosy o „jednej ładowarce” przetoczyły się także przez media w innych krajach, m.in. Serbii, Turcji, a nawet niektórych krajach arabskich. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Problem jednej ładowarki rozwiązany?

Eksperci wskazują jednak, że problem jednej ładowarki dla wielu krajów właśnie rozwiązała Unia Europejska. Jest ona bowiem tak potężnym rynkiem, że wielu producentów urządzeń wprowadzi te same standardy dla wszystkich. Urządzenia z USB-C będą więc eksportowane także do innych państw i na inne kontynenty. Wprowadzanie różnych rozwiązań dla tych samych modeli telefonów, czy tabletów może być zwyczajnie nieopłacalne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!