e-TOLL: Ruszyła Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej (EETS)

Od 17 października na terenie Polski działa już Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej (EETS). To znaczne ułatwienie dla firm transportowych realizujących swoje przejazdy na terenie różnych państw Unii Europejskiej. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 października 2022

Co to jest EETS?

EETS to anglojęzyczny skrót od nazwy European Electronic Toll Service, czyli Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość wnoszenia opłaty za przejazd drogami objętymi elektronicznym poborem opłat na terenie całej Unii Europejskiej. Można to zrobić za pomocą JEDNEGO urządzenia pokładowego. 

Nawigacja GPS poza krajem — jak nawigować tanio?Nawigacja GPS poza krajem — jak nawigować tanio?Mikołaj Frączak

EETS – ułatwienie dla transportu

EETS umożliwia opłacenie przejazdu na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających elektroniczne systemy poboru opłat na podstawie tylko jednej umowy, z jednym dostawcą usługi EETS. Dodajmy, dzieje się to przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia pokładowego (OBU).

To oznacza, że EETS w wymierny sposób ułatwia uiszczanie opłat drogowych i realizację przejazdów przez przewoźników międzynarodowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności montażu i demontażu w pojeździe różnych urządzeń służących do naliczania stosownej opłaty, w zależności od kraju przejazdu i dostawcy usługi poboru opłat – wystarczy jedno urządzenie pokładowe” – czytamy na oficjalnej stronie systemu e-TOLL. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Obecnie, pierwszym dostawcą w Polsce z akredytacją EETS jest spółka Telepass S.p.A. Operator systemu e-TOLL informuje, że wkrótce usługę będzie można nabyć także u innych dostawców.

Co się zmienia dla użytkowników e-TOLL?

Użytkownicy systemu e-TOLL, którzy planują korzystanie z dobrodziejstw EETS, muszą skontaktować się z akredytowanym dostawcą EETS lub postępować zgodnie z informacjami, które udostępniono na stronie internetowej www.telepass.com/en/truck

Na podstawie umowy zawartej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, dostawca EETS przejmuje część  zadań w zakresie poboru wymaganych ustawą opłatDostawca zapewnia urządzenie pokładowe OBU, które jest niezbędne do naliczenia oraz pobrania właściwej opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Rozliczenie opłat odbywa się między użytkownikiem OBU a dostawcą EETS, a następnie pomiędzy dostawcą EETS a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!