e-TOLL: Ruszyła Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej (EETS)
Od 17 października na terenie Polski działa już Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej (EETS). To znaczne ułatwienie dla firm transportowych realizujących swoje przejazdy na terenie różnych państw Unii Europejskiej.
- Mikołaj Frączak
- /
- 17 października 2022
Co to jest EETS?
EETS to anglojęzyczny skrót od nazwy European Electronic Toll Service, czyli Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość wnoszenia opłaty za przejazd drogami objętymi elektronicznym poborem opłat na terenie całej Unii Europejskiej. Można to zrobić za pomocą JEDNEGO urządzenia pokładowego.
Nawigacja GPS poza krajem — jak nawigować tanio?Mikołaj Frączak
EETS – ułatwienie dla transportu
EETS umożliwia opłacenie przejazdu na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających elektroniczne systemy poboru opłat na podstawie tylko jednej umowy, z jednym dostawcą usługi EETS. Dodajmy, dzieje się to przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia pokładowego (OBU).
To oznacza, że EETS w wymierny sposób ułatwia uiszczanie opłat drogowych i realizację przejazdów przez przewoźników międzynarodowych. „Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności montażu i demontażu w pojeździe różnych urządzeń służących do naliczania stosownej opłaty, w zależności od kraju przejazdu i dostawcy usługi poboru opłat – wystarczy jedno urządzenie pokładowe” – czytamy na oficjalnej stronie systemu e-TOLL.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Obecnie, pierwszym dostawcą w Polsce z akredytacją EETS jest spółka Telepass S.p.A. Operator systemu e-TOLL informuje, że wkrótce usługę będzie można nabyć także u innych dostawców.
Co się zmienia dla użytkowników e-TOLL?
Użytkownicy systemu e-TOLL, którzy planują korzystanie z dobrodziejstw EETS, muszą skontaktować się z akredytowanym dostawcą EETS lub postępować zgodnie z informacjami, które udostępniono na stronie internetowej www.telepass.com/en/truck
Na podstawie umowy zawartej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, dostawca EETS przejmuje część zadań w zakresie poboru wymaganych ustawą opłat. Dostawca zapewnia urządzenie pokładowe OBU, które jest niezbędne do naliczenia oraz pobrania właściwej opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Rozliczenie opłat odbywa się między użytkownikiem OBU a dostawcą EETS, a następnie pomiędzy dostawcą EETS a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?