Nawigacja GPS poza krajem - jak nawigować tanio?

Czy tego chcemy czy nie, pakiety danych poza Polską wciąż są niewielkie. Skutkuje to tym, że łatwo je zużyć. A cena za dodatkowe paczki — zwłaszcza poza Schengen — potrafi być bardzo wysoka. Jak bezkosztowo korzystać z nawigacji GPS za granicą?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 września 2021

Czy można nawigować na GPS bez internetu?

Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Co więcej, odpowiednich aplikacji nie brakuje. Taki tryb wspiera nawet najbardziej rozpoznawalna aplikacja do nawigacji na świecie, czyli Mapy Google. Duże firmy szybko zrozumiały, że w wielu miejscach na kuli ziemskiej duża paczka danych to po prostu luksus.

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by pobrać mapę na przykład danego kraju na urządzenie, a następnie korzystać z niej w trybie offline. Czy wiąże się to z jakimiś mankamentami i zmniejszeniem funkcjonalności aplikacji? 

Niestety tak, choć lista problematycznych kwestii nie jest zbyt duża. Nie będziemy mogli na przykład szybko przełączać się z widoku map na widok satelity i odwrotnie. Odpadną nam też informacje o średnim ruchu na drogach prezentowanym w czasie rzeczywistym.

Nie będziemy mogli podejrzeć też zbyt wielu szczegółów o danych budynkach, na przykład muzeach czy sklepach. Takie informacje, jak numer telefonu czy adres strony w sieci są pobierane właśnie z internetu, a więc, gdy korzystamy z trybu offline, rezygnujemy z tych informacji. 

Wiele osób zwraca też uwagę na to, że nawigacja w trybie offline jest nieco mniej dokładna. Czy to prawda? Tak, jak najbardziej można wyciągnąć takie wnioski. Wynika to zresztą z bardzo prostej kwestii technicznej, któtą można łatwo wytłumaczyć.

Gdy nawigujemy telefonem podłączonym do sieci, to korzystamy nie tylko z modelu łączności GPS. Większość aplikacji koryguje też naszą pozycję na bazie siatki nadajników WiFi i GPS. To niezwykle skuteczny model, dzięki czemu aplikacja jest w stanie lokalizować nas z dokładnością niemal do jednego metra kwadratowego.

Jeśli zabierzemy Google Maps (lub innej aplikacji) te dodatkowe narzędzia do wyznaczania naszych koordynatów, to pomiar może być obarczony nieco większym błędem. Nikogo nie powinny dziwić sytuacje, kiedy mapy będą lokalizować nas na przykład kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie aktualnie się znajdujemy.

Alternatywne metody lokalizowania GPS

Poza wieloma aplikacjami, jakie można pobrać zarówno na urządzenia z Androidem, jak i Apple iOS, mamy do swojej dyspozycji stare, poczciwe nawigacje GPS, które wciąż można kupić w niemal wszystkich sklepach z elektroniką użytkową.

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Co więcej, urządzenia te zwykle mają wgraną sporą bazę informacji o miejscach, gdzie w danej chwili się znajdujemy, więc pod pewnymi względami mogą one skompensować nam rzeczy, których brakowałoby bez łączności z globalną siecią danych.

Bez wątpienia warto przed wyjazdem sprawdzić, w jakiej strefie znajduje się dane państwo. Nie zapominajmy też o tym, że paczki danych nawet na Unię Europejską są relatywnie niewielkie i naprawdę łatwo je zużyć. Taki prosty research przed wyjazdem na pewno ułatwi nam funkcjonowanie na wyjeździe poza granicami kraju.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!