Europejski akt w sprawie czipów. Jaka jest obecna sytuacja Europy na rynku czipów?

Czipy półprzewodnikowe są zasadniczymi elementami składowymi produktów cyfrowych i produktów rozbudowanych o funkcje cyfrowe.

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 lutego 2022

Od smartfonów i samochodów po kluczowe rozwiązania i elementy infrastruktury wykorzystywane w opiece zdrowotnej, w sektorze energii, komunikacji i automatyzacji przemysłowej – czipy mają kluczowe znaczenie dla nowoczesnej gospodarki cyfrowej.

Pandemia COVID-19 ujawniła słabość tego ekosystemu, co spowodowało znaczne niedobry czipów zarówno w Europie, jak i w innych regionach świata. Przemysł UE wytwarza wiele rodzajów zaawansowanych technologicznie produktów, których zasadniczymi elementami są czipy.

Dlaczego Komisja proponuje europejski akt w sprawie czipów?

Europa musi wzmocnić swoje zdolności w zakresie półprzewodników, aby zapewnić przyszłą konkurencyjność oraz utrzymać wiodącą pozycję technologiczną i bezpieczeństwo dostaw. Sektor półprzewodników jest kapitałochłonny oraz wymaga specjalistycznej wiedzy, a łańcuchy dostaw czipów są globalne, złożone i są obecnie uzależnione są od zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w zaledwie kilku miejscach.

Jaka jest obecna sytuacja Europy na rynku czipów?

Europa ma wiele mocnych stron i kilka słabości, jeśli chodzi o łańcuch wartości półprzewodników. Cechą charakterystyczną sektora półprzewodników jest prowadzona w nim intensywna działalność badawczo-rozwojowa – wiodące przedsiębiorstwa z tego sektora reinwestują ponad 15 proc. swoich przychodów w badania nad technologiami nowej generacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W UE działają przodujące na świecie organizacje badawczo-technologiczne oraz funkcjonuje wiele doskonałych uniwersytetów i instytutów badawczych rozsianych po całej Unii. Placówki te prowadzą pionierskie badania nad technikami produkcji jednych z najbardziej zaawansowanych na świecie czipów.

Dobre warunki kontra rzeczywistość

Ponadto Europa ma dobre warunki, jeśli chodzi o materiały i sprzęt potrzebne do prowadzenia dużych zakładów produkcji czipów, przy czym wiele przedsiębiorstw odgrywa zasadniczą rolę na poszczególnych etapach łańcucha dostaw.

Pomimo tych mocnych stron udział Europy w światowym rynku produkcji półprzewodników wynosi mniej niż 10 proc., a Europa jest w dużym stopniu zależna od dostawców z państw trzecich. W przypadku poważnych zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw europejskie zapasy czipów w niektórych branżach (np. w branży motoryzacyjnej czy branży urządzeń medycznych), mogą wyczerpać się w kilka tygodni, doprowadzając do przestoju wielu gałęzi przemysłu.

Chipy płatnicze – czy należy się obawiać się utraty cyfrowej tożsamości?Chipy płatnicze – czy należy się obawiać się utraty cyfrowej tożsamości?Mikołaj Frączak

W miarę jak transformacja cyfrowa przyspiesza i dotyka wszystkich grup społecznych zapotrzebowanie przemysłu na czipy z pewnością wzrośnie, co otworzy nowe możliwości rynkowe.

W jaki sposób KE wspierała dotychczas ekosystem półprzewodników?

UE może pochwalić się udaną współpracą z przemysłem w przeszłości w ramach różnych programów i działań w zakresie badań, rozwoju i innowacji (BRI) w dziedzinie półprzewodników, np. w ramach odpowiednich wspólnych przedsięwzięć, tzn. partnerstw publiczno-prywatnych na rzecz badań, rozwoju i innowacji, takich jak ECSEL oraz partnerstwo na rzecz kluczowych technologii cyfrowych (KDT). Europejska Rada ds. Innowacji, która wspiera inwestycje kapitałowe w przełomowe innowacje, już teraz inwestuje – w ramach swojej działalności – w tworzenie dynamicznych i odpornych ekosystemów półprzewodników. Ograniczenie kosztów opracowania projektów nowych czipów i skrócenie potrzebnego na to czasu, zminimalizowanie zużycia energii i ilości odpadów wytwarzanych podczas produkcji, zwiększenie szybkości i wydajności czipów to tylko kilka przykładów inicjatyw finansowanych przez ERI.

Za pośrednictwem programu „Akcelerator” ERI zwiększy swoje wsparcie dla przedsiębiorstw typu start-up i MŚP, które mają potencjał innowacyjny sprzyjający tworzeniu rynku w sektorze technologii półprzewodników i technologii kwantowych, oraz pomoże im dopracować innowacje i przyciągnąć inwestorów.

Za pośrednictwem aktu w sprawie czipów UE wzmacnia i rozszerza taką współpracę w samej branży w celu zaangażowania wszystkich uczestników łańcucha wartości, w tym również projektantów i podmiotów po stronie popytu.

Kiedy akt w sprawie czipów wejdzie w życie?

Proponowane rozporządzenie będzie przedmiotem obrad w Parlamencie Europejskim i Radzie. Komisja będzie wspierać współprawodawców w jak najszybszym osiągnięciu porozumienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!