Czy obywatele UE będą inwigilowani jak Chińczycy?
Czy Unia Europejska będzie podążać tą samą drogą co Chiny? Europosłowie 14 czerwca głosowali nad ustawą, która ma być pierwszym na świecie prawem, które reguluje trudna tematykę używania sztucznej inteligencji. Z drugiej strony, może ona dać rządzącym możliwość kontroli społeczeństwa. Wszystko za sprawą jednego, bardzo interesującego narzędzia.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 22 czerwca 2023
O jaką ustawę chodzi?
– Ustawa o AI jest najprawdopodobniej najważniejszym aktem prawnym w tej kadencji. To też pierwszy akt prawny tego rodzaju na świecie, co oznacza, że UE może przewodzić w tworzeniu sztucznej inteligencji, która będzie skoncentrowana na człowieku, godna zaufania i bezpieczna – stwierdził Dragos Tudorache, europoseł który pracował podczas tworzenia ustawy o AI.
Chat GPT został szefem startupuDamian Jemioło
Jak mogłaby działać inwigilacja?
Z perspektywy społeczeństwa, ta zmiana jest istotnym zagrożeniem. Rządy państw członkowskich mogłyby posiadać narzędzia umożliwiające wykorzystanie biometrii w celu zapobieżenia atakom terrorystycznym lub ściganiu sprawców przestępstw.
6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Teoretycznie wystarczyłoby uznać, że podczas protestu mogą pojawić się poszukiwani przestępcy, aby otworzyć furtkę do inwigilacji obywateli. Na przykład, systemy rozpoznawania twarzy mogłyby być łatwo wykorzystane do identyfikacji uczestników.
Chiny przodują w inwigilacji
Warto zauważyć, że Chiny wprowadzają coraz bardziej zaawansowane środki monitoringu i kontroli pod pretekstem zwalczania terroryzmu. W 2021 roku media informowały o testach kamer monitorujących, które za pomocą sztucznej inteligencji potrafią wykrywać emocje u Ujgurów. Osoba odpowiedzialna za instalację tych systemów podkreśliła, że Chiny opracowały zaawansowany system oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie rozpoznawać wyraz twarzy. System ocenia nastrój osoby i rejestruje, czy jest ona pokojowo czy agresywnie nastawiona, a te dane są przedstawiane w formie wykresu kołowego.
Jak skuteczniej chronić swoje dane osobowe?Anna Petynia-Kawa
Choć możemy się pocieszać, że kraje Unii Europejskiej różnią się od Chin, to musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli istnieje taka furtka, istnieje także ryzyko jej nadużycia.
Mimo że możemy argumentować, że kraje zachodnie kierują się innymi wartościami, to jednak można znaleźć przykłady w krajach Unii Europejskiej, gdzie najważniejsze prawa były i są naginane do potrzeb rządzących.
Na szczęście poprawki o których mowa w niniejszym artykule zostały odrzucone.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?