Czy obywatele UE będą inwigilowani jak Chińczycy?

Czy Unia Europejska będzie podążać tą samą drogą co Chiny? Europosłowie 14 czerwca głosowali nad ustawą, która ma być pierwszym na świecie prawem, które reguluje trudna tematykę używania sztucznej inteligencji. Z drugiej strony, może ona dać rządzącym możliwość kontroli społeczeństwa. Wszystko za sprawą jednego, bardzo interesującego narzędzia.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 22 czerwca 2023

O jaką ustawę chodzi? 

Ustawa o AI jest najprawdopodobniej najważniejszym aktem prawnym w tej kadencji. To też pierwszy akt prawny tego rodzaju na świecie, co oznacza, że UE może przewodzić w tworzeniu sztucznej inteligencji, która będzie skoncentrowana na człowieku, godna zaufania i bezpieczna – stwierdził Dragos Tudorache, europoseł który pracował podczas tworzenia ustawy o AI. 

Chat GPT został szefem startupuChat GPT został szefem startupuDamian Jemioło

Jak mogłaby działać inwigilacja? 

Z perspektywy społeczeństwa, ta zmiana jest istotnym zagrożeniem. Rządy państw członkowskich mogłyby posiadać narzędzia umożliwiające wykorzystanie biometrii w celu zapobieżenia atakom terrorystycznym lub ściganiu sprawców przestępstw.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Teoretycznie wystarczyłoby uznać, że podczas protestu mogą pojawić się poszukiwani przestępcy, aby otworzyć furtkę do inwigilacji obywateli. Na przykład, systemy rozpoznawania twarzy mogłyby być łatwo wykorzystane do identyfikacji uczestników.

Chiny przodują w inwigilacji 

Warto zauważyć, że Chiny wprowadzają coraz bardziej zaawansowane środki monitoringu i kontroli pod pretekstem zwalczania terroryzmu. W 2021 roku media informowały o testach kamer monitorujących, które za pomocą sztucznej inteligencji potrafią wykrywać emocje u Ujgurów. Osoba odpowiedzialna za instalację tych systemów podkreśliła, że Chiny opracowały zaawansowany system oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie rozpoznawać wyraz twarzy. System ocenia nastrój osoby i rejestruje, czy jest ona pokojowo czy agresywnie nastawiona, a te dane są przedstawiane w formie wykresu kołowego.

Jak skuteczniej chronić swoje dane osobowe?Jak skuteczniej chronić swoje dane osobowe?Anna Petynia-Kawa

Choć możemy się pocieszać, że kraje Unii Europejskiej różnią się od Chin, to musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli istnieje taka furtka, istnieje także ryzyko jej nadużycia.

Mimo że możemy argumentować, że kraje zachodnie kierują się innymi wartościami, to jednak można znaleźć przykłady w krajach Unii Europejskiej, gdzie najważniejsze prawa były i są naginane do potrzeb rządzących.

Na szczęście poprawki o których mowa w niniejszym artykule zostały odrzucone.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!