Ponad 100 tys. danych z ChatGPT trafiło do darknetu

Nawet 101 tys. danych uwierzytelniających z ChatGPT trafiło do darknetu. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wskazują, że sztuczna inteligencja może spowodować boom na cyberprzestępczość. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 czerwca 2023

Dane z ChatGPT w rękach cyberprzestępców

Coraz większa popularność narzędzi generujących sztuczną inteligencję, takich jak ChatGPT, może otworzyć nowe możliwości dla cyberprzestępców. Według raportu CyberNews nawet 15% pracowników publikuje poufne dane swoich firm w ChatGPT. Niektóre z tych danych zawierają kody źródłowe, informacje biznesowe, a nawet dane klientów.

Apple i Samsung zabraniają korzystać pracownikom z AIApple i Samsung zabraniają korzystać pracownikom z AIDamian Jemioło

Niefrasobliwość i niedbałość pracowników mogą mieć poważne konsekwencje dla osób i firm. Jeśli pracownik stanie się ofiarą phishingu, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do jego danych uwierzytelniających, a tym samym do jego konta w OpenAI. 

W rezultacie wszystkie dane używane w generowaniu treści mogą trafić w niepożądane ręce. Nie pomaga też fakt, że OpenAI i ich flagowy produkt ChatGPT niespecjalnie chroni dane, które otrzymuje.

Cyberprzestępcy wykradli nawet 100 tys. danych uwierzytelniających

Eksperci z firmy Group-IB zidentyfikowali aż 101 134 urządzenia zainfekowane przez cyberprzestępców, które posiadały zapisane dane uwierzytelniające do logowania do ChatGPT. Część z tych danych trafia potem do darknetu, gdzie są sprzedawane.

Dane pochodzą z takich krajów jak Indie (12 tys.), Pakistan (9,2 tys.), Brazylia (6,5 tys.), Wietnam (4,7 tys.), Egipt (4,5 tys.), Stany Zjednoczone (2,9 tys.), Francja (2,9 tys.), Maroko (2,6 tys.), Indonezja (2,5 tys.) czy Bangladesz (2,4 tys.). 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

AI zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa?

Automatyzacja działań przestępczych w internecie także staje się poważnym problemem. Sztuczna inteligencja może pomagać oszustom w tworzeniu wiarygodnych scenariuszy, które zachęcają użytkowników do klikania w linki, które są potencjalnie niebezpieczne.

Korzystasz z ChatGPT? Nie instaluj tych wtyczek!Korzystasz z ChatGPT? Nie instaluj tych wtyczek!Damian Jemioło

Obecność danych z ChatGPT na czarnym rynku i opisane zagrożenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mają negatywny wpływ na nasze bezpieczeństwo cybernetyczne. W związku z tym konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności i edukacja pracowników w zakresie ochrony danych, aby zapobiec ewentualnym incydentom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!