Apple i Samsung zabraniają korzystać pracownikom z AI

Zarówno koreański Samsung, jak i amerykański Apple dołączają do grona firm ograniczających korzystanie z AI. Co stoi za decyzją gigantów technologicznych?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 25 maja 2023

Apple i Samsung zakazują korzystania z ChatGPT

Giganci technologiczni Apple i Samsung nie pozwolą swoim pracownikom korzystać z ChatGPT. Dlaczego? To ze względu na obawy dotyczące prywatności i potencjalnego wycieku danych. Ostrzegał przed tym nawet TIm Cook – CEO Apple.

Ratusz zakazał używania Chat GPT. Powód?Ratusz zakazał używania Chat GPT. Powód?Monika Świetlińska

Samsung zakazał swoim pracownikom korzystania z ChatGPT z obawy przed ujawnieniem poufnych informacji konkurentom, którzy potencjalnie mogliby je wykorzystać. Z tego samego powodu Apple również ograniczył korzystanie z ChatGPT przez „niektórych pracowników”. W przypadku Apple jest to o tyle zabawne, że niedawno OpenAI wydało oficjalną aplikację ChatGPT na urządzenia z iOS.

Obawy Apple i Samsunga nie dotyczą tylko popularnego chatbota OpenAI, ale obejmują również inne sztuczne inteligencje. 

Apple i Samsung ograniczają korzystanie z AI

Mowa tu asystencie programowania Microsoftu, Github Copilot. Samsung ostrzegł pracowników, że dane wysyłane do platformy AI, takiej jak ChatGPT, są przechowywane na zewnętrznych serwerach i mogą być trudne do odzyskania lub usunięcia. Naruszenie tych zasad może grozić pracownikom utratą pracy.

Koreański gigant technologiczny zakazuje również korzystanie z Bard Google i Bing z ChatGPT. Apple i Samsung dołączają do rosnącej listy firm, które ograniczają lub zabraniają korzystania z ChatGPT, w tym JPMorgan Chase, Verizon, Northrop Grumman i Amazon. Swoje obawy wyrażają także urzędnicy we Włoszech, Niemczech, Francji i Kanadzie. Chodzi tu oczywiście cały czas o kwestie przetwarzania danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Obawa przed prywatnością czy konkurencją?

Czy Apple, Samsung i firmy takie jak Amazon obawiają się sztucznej inteligencji? Absolutnie nie. Apple już w 2011 r. wydało wirtualnego asystenta Siri i od tamtej pory stale go ulepsza. To samo tyczy się Amazona i jego Alexy. Choć oczywiście – tacy asystenci głosowi nie są najwyższej klasy sztuczną inteligencją, to jednak bazują na AI. 

Opera doda ChatGPT do swojej przeglądarkiOpera doda ChatGPT do swojej przeglądarkiDamian Jemioło

Dodatkowo w marcu 2023 r. Apple przejęło WaveOne, czyli kalifornijski startup opracowujący algorytmy AI do kompresji wideo. W tym wszystkim nie chodzi przecież o prywatność, zmiany klimatu itd., a o zwykłą konkurencję i chęć niepodzielnych, monopolistycznych rządów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!