Opera doda ChatGPT do swojej przeglądarki

Popularność ChatGPT sprawia, że coraz więcej firm się nim interesuje. Tym razem Opera chce dodać ChatGPT do swojej przeglądarki, aby sztuczna inteligencja streszczała artykuły.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 23 marca 2023

Opera doda ChatGPT do swojej przeglądarki

Z Opery korzysta blisko 350 milionów użytkowników na całym świecie. Czyni ją to 6. najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Oczywiście – na tym rynku dominującą pozycję ma Google Chrome. Dlatego konkurencyjne przeglądarki starają się ukroić kawałek tortu dla siebie na różne sposoby.

Opera w tym przypadku kieruje się popularnością i potencjałem sztucznej inteligencji. Przeglądarka ma zostać wyposażona w ChatGPT. Każdy jej użytkownik będzie mógł z niego skorzystać, wybierając go z bocznego paska. W ten sposób ChatGPT ma m.in. skracać artykuły, które internauci czytają w sieci. ChatGPT wybierze najważniejsze informacje z danego tekstu i wypisze je w punktach.

Korzystasz z ChatGPT? Nie instaluj tych wtyczek!Korzystasz z ChatGPT? Nie instaluj tych wtyczek!Damian Jemioło

Na chwilę obecną pokazano nam jedynie wersję demonstracyjną. Na filmiku stworzonym przez Operę działa to faktycznie dobrze. Pytanie tylko, czy tak samo będzie w rzeczywistości? Warto podkreślić, że Opera nie jest pierwszą przeglądarką, która chce wykorzystać ChatGPT. Już jakiś czas temu Microsoft Edge i wyszukiwarka Bing zaczęły oferować dostęp do chatbota AI, choć działa to bardzo różnie. 

Google ogłosiło czerwony alarm?

W momencie zyskiwania popularności ChatGPT i coraz większego zainteresowania tym narzędziem wśród firm pojawiły się doniesienia, że Google zaczęło obawiać się, jak AI wpłynie na przyszłość wyszukiwarek. I według doniesień prasowych – wszczęło kod czerwony w swojej firmie. 

Obecnie Alphabet Inc (spółka, do której należy m.in. Google) wskazują, że również będą stawiać na sztuczną inteligencję. Zdaniem bigtechu dzięki AI narzędzia firmy będą działać sprawniej. Chodzi oczywiście o Google Tłumacz, ale też Mapy czy samą wyszukiwarkę. Usprawnione zostanie też wyszukiwanie obrazem i pojawi się opcja tzw. multiwyszukiwania, czyli pozyskiwania informacji dzięki połączeniu tekstu i zdjęć.

ChatGPT — co to takiego? Jak z niego skorzystać?ChatGPT — co to takiego? Jak z niego skorzystać?Monika Świetlińska

W kwestii sztucznej inteligencji pojawia się jednak pewien problem. Google jak i wiele innych bigtechów dążą do neutralności klimatycznej. Już w 2020 r. firma chwaliła się, że osiągnęła historyczną neutralność węglową, a jej ślad węglowy netto wyniósł zero. Aczkolwiek w przypadku AI trudno mówić o jakiejkolwiek neutralności klimatycznej. 

W artykule z University of Massachusetts Amherst stwierdzono, że trening jednego modelu AI może emitować tyle dwutlenku węgla, co 5 samochodów w ciągu ich „życia”. Jednak analiza ta dotyczyła tylko jednego biegu treningowego. Kiedy model jest doskonalony przez wielokrotne treningi, zużycie energii będzie znacznie większe. 

AI zwyczajnie nie jest zieloną energią. Wręcz przeciwnie. I nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie. A zmiany klimatyczne stale postępują.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!