Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów w Internecie?

Jedną z grup, która jest najbardziej narażona na internetowe oszustwa są seniorzy. Wynika to w głównej mierze z tego, że bardzo często nie są oni świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu. Ich ufność i łatwowierność może doprowadzić czasem do poważnych problemów jak np. włamanie na konto bankowe i „wyczyszczenie” go ze wszystkich pieniędzy. Jak więc ochronić swoich dziadków przed cyberatakami?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 23 marca 2023

Edukacja, edukacja, edukacja

Przede wszystkim postaw na ich edukację i nie oczekuj, że będą zawsze na bieżąco ze wszystkimi nowinkami na temat tego, jak skutecznie oszukiwać w Internecie. Przypominaj, aby do wiadomości SMS jak i telefonów z prośbą o natychmiastowe przelanie pieniędzy, podchodzili zawsze z rezerwą i nie ma tu znaczenia powód. W takich sytuacjach warto też wspomnieć, że ani policja, ani tym bardziej pracownik banku nie poproszą nigdy nikogo o to, aby podać im hasło do konta, ani tym bardziej o dokonanie przelewu czy przekazanie gotówki.

Kradzież na „czternastą emeryturę”, czyli jak cyberprzestępcy łowią seniorów?Kradzież na „czternastą emeryturę”, czyli jak cyberprzestępcy łowią seniorów?Mikołaj Frączak

A co z linkami, które nierzadko przychodzą albo w wiadomości SMS, albo drogą mailową? W takim przypadku warto wyjaśnić swoim dziadkom, że klikanie linku, może spowodować np. kradzież haseł do kont, wgląd do korespondencji e-mailowej, a także wgląd do danych wrażliwych, które służą do uwierzytelnienia się na infoliniach banków.

Groźne linki. Jak je zweryfikować?

Linki, które niosą za sobą zagrożenie można zweryfikować. Jak? Na początek warto zwrócić uwagę, czy adres podanej w linku strony zaczyna się od https, czy http. Pierwszy wariant powinien zawsze wzbudzić naszą czujność.

Nokia 2660 Flip. Telefon z klapką zaprojektowany z myślą o dostępnościNokia 2660 Flip. Telefon z klapką zaprojektowany z myślą o dostępnościMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto zwrócić uwagę także na to, czy witryna zawiera „oświadczenie o prywatności” i stronę kontaktową. Jeżeli nie ma pewności, że strona należy np. do twojego banku nie podawaj loginu i hasła. Znane są ataki z przesyłaniem np. w korespondencji e-mail linków do stron bankowych łudząco podobnych do rzeczywistych. Dlatego warto adresy takich stron zawsze wpisywać samodzielnie i nie korzystać z przesyłanych linków, podpowiedzi przeglądarki itp.

Jak chronić seniorów przed cyberatakami?

Aby ochronić swoich dziadków przed cyberatakami warto też pomóc stworzyć im silne hasła, które są najważniejszym aspektem bezpieczeństwa w Internecie. Służą one do uwierzytelnienia dostępu do naszego konta bankowego, do stron internetowych, do portali społecznościowych i do wielu innych usług. Użycie silnego hasła może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym danym osobowym.

Zasady tworzenia bezpiecznego hasła:

  • hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, w tym, cyfry, małe i wielkie litery oraz tak zwane znaki specjalne;
  • nie powinno ono zawierać np. naszych imion, nazwiska, imion naszych najbliższych ani żadnych słów, liczb, dat, które są łatwe do odgadnięcia.

Warto rozważyć używanie haseł zarządzanych przez menedżera haseł, który pozwala nam wprowadzać i zarządzać swoimi hasłami w jednym miejscu. Ważne jest również, aby nie stosować tego samego hasła w różnych miejscach. Zalecane jest, by używać różnych haseł dla różnych usług, by zapobiec wyciekom danych. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że powinno się regularnie zmieniać nasze hasła. Zaleca się, aby hasła były zmieniane co 6-12 miesięcy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!