Barracuda ostrzega przed cyberatakami na bramki pocztowe

Firma Barracuda, uznana na rynku globalnym za dostawcę zaawansowanych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa poczty e-mail i sieci, wystosowała ostrzeżenie dla swoich klientów. Informuje, że niektóre z urządzeń Email Security Gateway (ESG), które zapewniają, zostały naruszone w ubiegłym tygodniu przez lukę zero-day. 

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 maja 2023

Załatana luka?

W piątek, 19 maja, Barracuda odkryła lukę w module skanowania załączników wiadomości e-mail. Firma zareagowała szybko i skutecznie, stosując dwie poprawki zabezpieczeń 20 i 21 maja, które eliminują ten problem. Niestety, mimo, że luka została naprawiona w weekend, firma ostrzegła, że niektóre z urządzeń ESG jej klientów mogły zostać naruszone przez wykorzystanie załatanego błędu bezpieczeństwa.

Uwaga phishing! Metoda na nieodebrane świadczenie ZUSUwaga phishing! Metoda na nieodebrane świadczenie ZUSMonika Świetlińska

Jak podkreśliła Barracuda, “na podstawie dotychczasowego dochodzenia ustaliła, że luka spowodowała nieautoryzowany dostęp do podzbioru urządzeń bramy pocztowej." Klienci, których urządzenia mogły być dotknięte tym incydentem, zostali powiadomieni o działaniach, które powinni podjąć. Firma skontaktowała się również bezpośrednio z tymi klientami, oferując dodatkową pomoc i wyjaśnienia.

Pomimo tego poważnego problemu, inne produkty firmy, w tym usługi bezpieczeństwa poczty e-mail SaaS, nie były dotknięte tą luką.

Zalecenia

Barracuda zaleciła klientom, aby podjęli dodatkowe działania, w szczególności jeśli korzystają z produktu ESG. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Jeśli klient nie otrzymał od nas powiadomienia za pośrednictwem interfejsu użytkownika ESG, nie mamy powodu, aby sądzić, że jego środowisko zostało dotknięte w tym czasie i nie ma żadnych działań, które klient mógłby podjąć — przekazała Barracuda na łamach BleepingComputer.

Zminimalizowanie potencjalnego zagrożenia

Wprawdzie firma twierdzi, że jej dochodzenie ograniczało się do produktu ESG, ale mimo wszystko zaleca swoim klientom dokładne sprawdzenie swoich sieci, aby upewnić się, że cyberprzestępcy nie rozprzestrzenili się na inne urządzenia w sieci. Taki krok ma na celu zminimalizowanie potencjalnego zagrożenia dla innych części infrastruktury IT.

Kolosalne 1,3 mld dolarów kary dla Mety. Za co?Kolosalne 1,3 mld dolarów kary dla Mety. Za co?Monika Świetlińska

Rzecznik Barracuda nie udzielił serwisowi dodatkowych informacji na temat liczby dotkniętych klientów ani tego, czy jakiekolwiek dane zostały naruszone. 

Niemniej jednak, przekazując informację o potencjalnym zagrożeniu, firma pokazała transparentność i gotowość do podjęcia odpowiednich działań.

Atak na systemy Barracuda pokazał, że nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa są narażone na cyberataki. W związku z tym, wszystkie firmy, niezależnie od wielkości i branży, powinny zawsze traktować bezpieczeństwo cyfrowe jako priorytet. 

Wymaga to regularnego przeglądu i aktualizacji systemów bezpieczeństwa, szkolenia personelu w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, a także utrzymania ścisłej współpracy z dostawcami usług bezpieczeństwa, takimi jak Barracuda, aby zapewnić, że są zawsze na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i strategiami obronnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!