Cybernews: Wyciek danych z WhatsAppa? (AKTUALIZACJA)

Media technologiczne donoszą o rzekomym wycieku danych prawie 500 milionów użytkowników aplikacji WhatsApp. Informacje na ich temat miały trafić w ręce oszustów. O sprawie informuje m.in. Cybernews, a także (za nim) polski portal branżowy Telepolis. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 listopada 2022

***

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

UWAGA: W ARTYKULE POD TYM LINKIEM PRZEDSTAWIAMY NAJNOWSZE USTALENIA W SPRAWIE! UŻYTKOWNICY APLIKACJI MOGĄ SPAĆ SPOKOJNIE!

***

Dane do kupienia 

Według Cybernews dane mają być dostępne m.in. na hakerskim forum. W paczce, która została wystawiona na sprzedaż, prawdopodobnie nie ma danych logowania do kont. Są tam jednak numery telefonów, które jak wiadomo pełnią funkcję loginu do serwisu.

 

Jakie zagrożenie?

Telepolis wskazuje, że tego typu zbiory informacji mogą być cenne dla różnego rodzaju przestępców i mogą zostać wykorzystane w dalszych działaniach o charakterze bezprawnym. Mowa np. o atakach phishingowych, które przecież działają na bazie numerów potencjalnych ofiar. 

Nie zapominajmy jednak także o takich mechanizmach jak smishing, czy vishing, które również są nastawione na oszustwa poprzez rozmowy telefoniczne lub fałszywe wiadomości tekstowe. 

Nowa kampania oszustów uderza w klientów Poczty PolskiejNowa kampania oszustów uderza w klientów Poczty PolskiejMichał Górecki

Dane 500 mln użytkowników? 

Cybernews potwierdza, że informacja o wykradzionych danych z komunikatora może być prawdziwa. Kilka dni temu pojawiły się bowiem ogłoszenia o posiadaniu i możliwości odsprzedaży 487 mln numerów telefonów należących do użytkowników tej popularnej aplikacji. Rzekomy zbiór ma zawierać dane osób z 84 krajów, w tym także z Polski. Najwięcej rekordów ma pochodzić z USA, a ich liczba wg Cybernews ma sięgać 32 mln. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!