Cztery porady na cyberbezpieczne wakacje

Eksperci Fortinet przestrzegają przed atakami cybernetycznymi i przypominają o bezpiecznym zachowaniu w sieci.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 lipca 2022

Planując letni wypoczynek nie można zapomnieć o bezpieczeństwie w sieci – przypominają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. Wiele osób nawet podczas letniego wypoczynku spędzi dużo czasu w internecie, łącząc się z publicznymi sieciami WiFi, sprawdzając pocztę elektroniczną i informując o swoich działaniach w mediach społecznościowych. Specjaliści z firmy Fortinet radzą, aby pamiętać w tym czasie o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć kłopotów związanych z aktywnością cyberprzestępców.

Porada nr 1

Dokładnie sprawdzaj, z jaką siecią WiFi nawiązujesz połączenieZadbanie o bezpieczne połączenie z siecią jest absolutną podstawą zachowania tzw. „cyberhigieny”. Częstą pokusą dla urlopowiczów jest łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi dostępnymi np. na lotniskach, w hotelach czy restauracjach. Oczywiście wiele z nich jest bezpiecznych. Trzeba jednak zachować w takich sytuacjach specjalną ostrożność. Przykładowo: przestępcy mogą stworzyć własną, niezabezpieczoną sieć Wi-Fi o nazwie zbliżonej do nazwy restauracji czy hotelu, w którym przebywa potencjalna ofiara. Gdy ta połączy się z taką siecią, może utracić informacje przepływające między jej urządzeniem a np. bankiem.

W tym scenariuszu przestępca w miejscu publicznym udostępnia router i sieć oznaczoną jako np. „Free Coffeshop WiFi”. Urządzenie to łączy się z internetem, a następnie przechwytuje cały ruch między użytkownikiem a docelową stroną www. W ten sposób przestępca zdobywa np. szczegóły płatności, adres czy dane logowania.

Jak odróżnić prawdziwy punkt dostępowy Wi-Fi od złośliwego? Najprościej jest poprosić obsługę obiektu, aby wskazała nazwę sieci oraz jej identyfikator (ang. SSID). Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie na swoich urządzeniach oprogramowania typu VPN, które stworzy bezpieczne połączenie i zaszyfruje je.Dobrą praktyką jest całkowite wyłączenie Wi-Fi, dopóki nie będziemy w stanie zweryfikować wiarygodności punktu dostępowego. To samo dotyczy komunikacji Bluetooth – warto ją wyłączyć podczas podróży i używać tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne.

Porada nr 2

Uważaj na specjalne wakacyjne okazjePrzez kilka ostatnich sezonów wakacyjnych podróżowanie było utrudnione, a wyjazdy zagraniczne wiązały się z koniecznością przestrzegania licznych obostrzeń. W tym roku bez większych problemów można zwiedzać niemal całą Europę, a wiele osób w dobie wysokich cen za wycieczki szuka specjalnych okazji.

Cyberprzestępcy dobrze o tym wiedzą, a że pojawiają się zawsze tam, gdzie istnieje dla nich szansa zarobku, trzeba szczególnie uważać na phishingowe wiadomości z próbą wyłudzenia danych, które wysyłane są pod przykrywką specjalnych ofert na wakacyjne wyjazdy.

Jak działa internet w okolicy? Wkrótce będzie można to sprawdzićJak działa internet w okolicy? Wkrótce będzie można to sprawdzićMikołaj Frączak

Dlatego warto kierować się zasadą, że jeśli jakaś oferta czy promocja wyglądają zbyt pięknie na to, aby były prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwe nie są. W razie otrzymania maila z podobną propozycją, należy przede wszystkim nie ulegać emocjom i starannie zweryfikować nadawcę wiadomości, a w razie dalszych wątpliwości, spróbować skontaktować się z firmą wskazaną jako autor komunikatu w inny sposób i sprawdzić, czy otrzymana oferta jest prawdziwa czy też nie.

Porada nr 3

Chroń hasła i dostęp do kontUtrata dostępu do bankowości elektronicznej w czasie urlopu brzmi jak koszmar. Przestępcy czyhają jednak również na dane logowania do innych serwisów, jak media społecznościowe czy poczta elektroniczna. Aby w czasie urlopu bezpiecznie z nich korzystać, warto włączyć wszędzie tam, gdzie to możliwe, dwuskładnikową weryfikację dostępu do konta, np. poprzez wpisanie kodu z SMS-a. Co więcej, przychodzący SMS może zaalarmować o sytuacji, kiedy przestępca próbuje zalogować się np. na konto e-mail czy bankowe, i dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiednich kroków.

Porada nr 4

Edukacja, edukacja i – jeszcze raz – edukacjaJak widać po powyższych przykładach, najważniejsze do zachowania bezpieczeństwa jest trzymanie się kilku prostych zasad. Poruszając się w cyfrowym świecie należy wdrażać bardzo podobne środki ostrożności, co w realnym. Przestrzeganie najważniejszych zasad cyberhigieny, śledzenie informacji o najbardziej popularnych metodach oszustw i zwyczajne zachowanie zdrowego rozsądku w obliczu „niepowtarzalnych” ofert, w połączeniu z odpowiednimi zabezpieczeniami, pozwolą uczynić cyfrowy świat o wiele bezpieczniejszym miejscem.

Źródło: Fortinet

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!