Jak działa internet w okolicy? Wkrótce będzie można to sprawdzić
Jaki Internet w mojej okolicy? Na stronie Cyfryzacja KPRM poinformowano o nowym systemie, dzięki któremu sprawdzić jakość sieci.
- Mikołaj Frączak
- /
- 5 lipca 2022
Dostęp do szybkiego Internetu jest dziś koniecznością dla każdego. Dzięki niemu komunikujemy się z bliskimi, pracujemy i odpoczywamy. Nie wszyscy wiedzą, że Internet nie wszędzie jest taki sam. Dlatego KPRM Cyfryzacja udostępni bezpłatną bazę danych informującą o dostępności sieci w każdej polskiej gminie.
Jaki Internet w mojej okolicy?
Polska obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa powstanie ponad 100 tys. km sieci światłowodowych w całym kraju. W latach 2021-2027 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy przeznaczymy ponad 2 mld euro na dalszą pomoc w rozwoju szybkiego Internetu na obszarach, tzw. białych plam. To kolejne setki tysięcy kilometrów infrastruktury i co najmniej 1,6 mln gospodarstw domowych podłączonych do ultraszybkiego Internetu!
Jak operatorzy informują o nowych przyłączach internetowych, które codziennie się pojawiają?
Jedni wrzucają ulotki do skrzynek pocztowych, niektórzy dzwonią do potencjalnych klientów na nowym obszarze, a jeszcze inni aktualizują mapy zasięgu sieci na swoich stronach internetowych. Wszyscy natomiast powinni informować Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o adresach, pod którymi mogą świadczyć usługi. Następnie Prezes UKE publikuje te informacje w wyszukiwarce, gdzie obywatele powinni mieć możliwość w łatwy sposób sprawdzić, czy i jakie usługi są dostępne w dowolnej lokalizacji.
O ile wyszukiwarka UKE to intuicyjne narzędzie, to niestety dla obywatela niedoskonałe, gdyż, aktualizowana jest jedynie raz w roku. Baza danych nie jest też wolna od błędów. Zdarza się, że wyszukiwarka pokazuje informacje o usługach światłowodowych wyspecjalizowanych podmiotów, które nie są kierowane do gospodarstw domowych — np. sprawdźcie Batorz Pierwszy w powiecie janowskim.To oznacza, że użytkownik końcowy nie ma zapewnionego dostępu do aktualnych informacji o usługach szerokopasmowych!
Czym jest baza SIDUSIS?
SIDUSIS, czyli System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego będzie bezpłatną publiczną bazą danych zawierających informacje na temat rodzaju usługi dostępu do Internetu znajdującej się na konkretnym obszarze.
Facebook i wyłudzenia na Blik. Kolejne oszustwo w sieciMikołaj Frączak
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Publikowane dane będą aktualizowane w sposób ciągły, w odróżnieniu od obecnie funkcjonującej bazy prowadzonej przez Prezesa UKE. SIDUSIS będzie także stanowił narzędzie pomocne do planowania i budowy w przyszłości sieci szerokopasmowych, realizowanych zarówno w ramach inwestycji komercyjnych, jak i finansowanych ze środków publicznych.
Kto skorzysta z bazy SIDUSIS?
obywatele – będą mieli dostęp do aktualnych informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu będzie także możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.
przedsiębiorcy telekomunikacyjni – system umożliwi tworzenie planów inwestycyjnych w oparciu o zapotrzebowanie np. z pominięciem pustostanów, czyli punktów adresowych, w których nikt nie skorzysta z usług. Dostęp do tak często aktualizowanych informacji umożliwi modyfikację planów inwestycyjnych w celu ograniczenia powielania istniejących sieci przez ich nadbudowę.
administracja – SIDUSIS zapewni informacje niezbędne do prowadzenia interwencji w ramach KPO i FERC, w postaci grantów o wartości 2 mld EUR na projekty budowy sieci szerokopasmowych zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. Ustawa przewiduje także środki dla samorządowców, którzy będą mogli sfinansować funkcjonowanie Koordynatora Szerokopasmowego w każdej gminie zainteresowanej sprawnym podłączaniem szybkiego internetu.
Uruchomienie bazy UKE planuje w tym roku.
Źródło: Cyfryzacja KPRM
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?