Jak działa inteligentny zamek?

Kwestia bezpieczeństwa domu wymaga bardzo kompleksowego podejścia. Mimo wszystko, sporo osób rozpoczyna budowę swojego bezpiecznego metrażu właśnie od drzwi wejściowych i od zamka. A w tym segmencie rynku od kilku lat obecne jest świetne, innowacyjne rozwiązanie: inteligentny zamek do drzwi. Jaka jest metoda jego działania?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 marca 2021

Jak działa inteligentny zamek do drzwi — podstawowe informacje

Każdy z nas zetknął się z takim urządzeniem co najmniej kilka razy w życiu. Inteligentny zamek do drzwi często można spotkać na przykład w hotelach lub pensjonatach. To te urządzenia, do odblokowania których nie potrzebujemy klucza, ale specjalnej karty.

Na rynku istnieje wiele różnych sprzętów tego typu. Można kupić zamek, który bazuje na karcie magnetycznej lub takiej z chipem. Od paru lat furorę robią inteligentne zamki do drzwi, które bazują na module NFC oraz na skanerze linii papilarnych.

Te, które stawiają na NFC, pozwalają na odblokowanie drzwi, na przykład z pomocą ustanowionego, zapisanego wcześniej w pamięci urządzenia, telefonu komórkowego. Urządzenie zadziała więc w taki sposób, że kiedy zbliżymy do niego telefon, to odblokuje drzwi.

Czasem dodatkową metodą uwierzytelniania jest kod PIN. Można go zwykle podać z poziomu aplikacji w smartfonie. Gdybyśmy zapomnieli telefonu, to niemal każdy nowoczesny inteligentny zamek do drzwi daje się też otworzyć tradycyjnym kluczem. 

Podobna reguła działania dotyczy zamków, które odblokowują się po zeskanowaniu naszego odcisku palca. Można też kupić urządzenia tego typu, które skanują wzór siatkówki w oku, jednak z takimi sprzętami spotykamy się raczej niezbyt często.

Inteligentny zamek — czy wymaga podłączenia do zasilania sieciowego?

Tak. Istnieje wiele różnych metod zasilania tego typu konstrukcji. Niektóre mają wbudowany akumulator, który wystarczy raz na kwartał podpiąć na godzinę do prądu, a inne bazują na bateriach. Mimo wszystko technologia wciąż wymaga tego, by raz na jakiś czas podpinać je do sieci energetycznej.

Powoli pojawiają się też konstrukcje, które są w stanie ładować się bezprzewodowo, jednak na rynku nie ma wielu inteligentnych zamków do drzwi tego typu. Mimo wszystko warto odnotować ten trend, bo wiele wskazuje na to, że już za kilka lat to takie konstrukcje będą tymi dominującymi.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Inteligentny zamek do drzwi — pozostałe informacje

Niemal każdy taki zamek do drzwi łączy się z siecią WiFi, jaką mamy w domu. Dobre urządzenia tego typu mają też własną aplikację, gdzie można szybko dodać osoby, które są uprawnione do otwarcia drzwi. Jeśli na przykład spodziewamy się odwiedzin osoby z rodziny, a wiemy, że się spóźnimy, to zdalnie można nadać takiej osobie prawo do otwarcia drzwi, gdy nie będzie nas w domu.

Wystarczy, że nasz gość przyłoży smartfona do zamka lub poda unikalny kod użytkownika, jakim może być na przykład ustalona karta czy kod QR. Możliwości jest bardzo dużo. Coraz częściej spotykamy się też z konstrukcjami, które mają wbudowaną kamerę, która w czasie rzeczywistym pozwala podejrzeć, kto stoi przed drzwiami. To kolejne ułatwienie, jakie do naszego życia wprowadzają te urządzenia.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!