Jak działa wyszukiwanie obrazów w aplikacji Allegro?

Allegro rozwija nową funkcję w swojej aplikacji mobilnej. Wyszukiwarka wizualna na podstawie algorytmu uczenia maszynowego będzie analizować przedmiot widoczny na zdjęciu.

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 grudnia 2021

Szybsze zakupu w aplikacji

Jeśli kiedykolwiek szukaliście jakiegoś produktu do kupienia poprzez wyszukiwarkę, ale nie znaliście jego dokładnej nazwy, to mogło oznaczać pewne problemy. Na szczęście firma Allegro wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy nie zawsze znają nazwy poszukiwanych produktów, Tym sposobem zakupy przez aplikacje będą szybsze i bardziej przyjemne.

Wyszukiwarka wizualna na Allegro.Jak to działa?

Wystarczy mieć zdjęcie poszukiwanego przedmiotu lub przedmiotu podobnego. Wyszukiwarka wizualna na podstawie algorytmu uczenia maszynowego analizuje przedmiot widoczny na zdjęciu wykonanym przez użytkownika i znajduje podobne produkty na stronie allegro.pl.Obecnie funkcja obsługuje ponad 100 mln ofert w następujących kategoriach: moda (w tym buty i odzież sportowa), zdrowie, uroda, produkty spożywcze, media, książki, komiksy, gry i muzyka, zabawki, a także znaczną część kategorii dom i ogród.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Allegro a zgłoszenie do GIODOAllegro a zgłoszenie do GIODORafał Stępniewski

Wyszukiwarka wizualna na Allegro – jak działa?

Każdego miesiąca platformę Allegro odwiedza średnio 21 mln użytkowników. Teraz zakupy na niej staną się jeszcze łatwiejsze dzięki wyszukiwaniu obrazem. Jak to działa? Nowa funkcja jest wbudowana w aplikację Allegro (dostępną dla urządzeń z systemem Android lub iOS).Użytkownik może zrobić i wysłać zdjęcie np. wybranego ubrania, butelki wody czy książki, po czym narzędzie Allegro na podstawie algorytmów uczenia maszynowego wyszuka artykuły dostępne na stronie i wyświetli najbardziej pasujące oferty. Co więcej, użytkownik nie musi nawet iść do sklepu i samodzielnie robić zdjęcia produktu. Wyszukiwarka wizualna rozpoznaje zdjęcia przedmiotów np. w czasopismach czy na zrzutach ekranu na telefonie.

Ekspert Allegro – funkcja daje większe możliwości

Wyszukiwarka wizualna wymagała zupełnie nowej architektury wyszukiwania i technologii uczenia maszynowego. Pod prostotą użytkowania kryje się wyrafinowany system. Spodziewamy się, że nasze narzędzie będzie w stanie zaoferować kupującym bogaty wybór podobnych produktów – komentuje Wojciech Bogdan, Chief Data Officer w Allegro.

- Możemy łatwo zidentyfikować usłyszaną w radiu piosenkę czy rosnącą na naszym osiedlu roślinę. Dlaczego miałoby być inaczej z sukienką czy artykułem spożywczym, który zobaczyliśmy na ulicy albo w sklepie? Pomysł na wyszukiwanie zdjęciem wziął się z sytuacji, w której każdy z nas kiedyś był – kto nigdy nie próbował godzinami znaleźć fajną koszulkę czy parę butów, którą wcześniej zobaczył gdzieś na ulicy? – dodaje Wojciech Bogdan.

Wyszukiwanie obraz bardzo popularne

Algorytm działa podobnie jak wyszukiwanie w Google za pomocą obrazu. Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki możesz uzyskać w Google wiele informacji o obrazie lub obiektach wokół nas. Można na przykład użyć zdjęcia rośliny, by wyszukać informacje na jej temat lub znaleźć podobne obrazy. Wydaje się, ze tego typu rozwiązana będą coraz częściej wykorzystywane w dobie, kiedy użytkownicy aplikacji nie chcą korzystać z manualnej obsługi wyszukiwarek. W przyszłości wystarczy zrobić zdjęcie, a aplikacja sama opisze, co na nim jest i zasugeruje nam odpowiednie działania i aktywności a może i zakupy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!