W Microsoft Teams potwierdzisz tożsamość i podpiszesz dokument e-dowodem

Potwierdzanie tożsamości i podpisywanie dokumentów elektronicznie w Microsoft Teams? To już możliwe.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 grudnia 2021

Nowa aplikacja od PWPW

Firma Billennium i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych stworzyły aplikację, która pozwala użytkownikom Microsoft Teams na składanie podpisu elektronicznego i potwierdzanie tożsamości za pośrednictwem tej platformy. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Billennium oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisały umowę o współpracy, na mocy której dodały funkcjonalności aplikacji eDO App do platformy Inperly. W ramach kooperacji powstało Inperly for Teams. Rozwiązanie jest oparte m.in. na technologiach SharePoint i Azure, które dostarczyła firma Microsoft.

Użytkownicy Mircosoft Teams z nowymi możliwościami

Dzięki Inperly for Teams użytkownicy zyskują możliwość zdalnego potwierdzania swojej tożsamości z użyciem dowodu osobistego, a w przyszłości paszportu. Drugą ważną funkcjonalnością jest podpisywanie dokumentów czy umów w najpopularniejszym systemie do wideokonferencji Microsoft Teams za pomocą podpisu elektronicznego znajdującego się na e-dowodzie.

Według danych Microsoft Polska, z aplikacji Teams korzysta miesięcznie 250 mln użytkowników na całym świecie. Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA obecnie ok. 7 mln osób w Polsce posiada dowód osobisty z warstwą cyfrową (e-dowód), a 3,7 mln z cyfrowym podpisem osobistym. Szacuje się, że do końca 2026 r. 90 proc. dowodów w Polsce będzie posiadało warstwę cyfrową.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nowe dowody osobiste – jakie czekają nas zmiany?Nowe dowody osobiste – jakie czekają nas zmiany?Michał Górecki

Jak działa najnowsze rozwiązanie?

Inperly, czyli In person, remotely to hybrydowa platforma do komunikacji pomiędzy firmą a jej klientem. Jest wykorzystywana m.in. w branży finansowej, ubezpieczeniowej, healthcare czy telekomunikacyjnej. Narzędzie umożliwia przeprowadzenie całego procesu sprzedażowego produktu lub usługi, od momentu pierwszego kontaktu po zdalne podpisanie umowy. eDO App natomiast pozwala na zdalne potwierdzenie tożsamości użytkownika i złożenie podpisu. Aby z niej skorzystać, wystarczy smartfon oraz dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Połączenie obu narzędzi znacznie wspiera procesy biznesowe czy proces doradztwa i zakupu usług lub produktów wymagających potwierdzenia tożsamości, np. bankowych czy ubezpieczeniowych. Pozwala też znacząco zaoszczędzić czas użytkowników, bo wszystkie formalności, włącznie ze złożeniem podpisu pod umową, można teraz załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny – w szerokim znaczeniu zbiór środków technicznych, organizacyjnych oraz prawnych, które zapewniają autentyczność oraz skutki prawne dokumentów elektronicznych. Od strony technicznej podpis elektroniczny jest realizowany za pomocą mechanizmów podpisu cyfrowego.W Polsce jednym z działających rozwiązań z obszaru podpisów cyfrowych jest m.in. podpis kwalifikowany. To podpis elektroniczny, który ma moc prawną taką jak podpis własnoręczny. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację składającej podpis osoby.

Tylko ta osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane, może go używać. Podpisem kwalifikowanym możesz podpisać dowolny dokument.W odróżnieniu od profilu zaufanego, za pomocą podpisu kwalifikowanego możesz nie tylko załatwiać sprawy urzędowe, ale też na przykład zawierać umowy na odległość, czy brać udział w aukcjach elektronicznych na platformach przetargowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!