Nowe dowody osobiste – jakie czekają nas zmiany?

Już wkrótce dowody osobiste będą jeszcze bardziej bezpieczne. A to za sprawą drugiej cechy biometrycznej, jak ma się pojawić podczas składania wniosku i dalszej produkcji. Te zmiany spowodowały, że w zasadzie nie można już składać wniosku o dowód osobisty za pośrednictwem internetu.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2021

Polska dostosowuje dowody osobiste do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, podobnie jak to wygląda w przypadku paszportów.

Nowe dowody osobiste już od 8 listopada 2021

Już wkrótce, bo od poniedziałku 8 listopada 2021 roku Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej. Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego.

Zmiany w dowodach osobistych to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z uwagi na zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców.

Nowy dowód osobisty – jakie zmiany?

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które wkrótce znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych. W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) — będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Dowód osobisty dla dziecka. Kiedy warto to zrobić?Dowód osobisty dla dziecka. Kiedy warto to zrobić?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co ważne pod kątem bezpieczeństwa danych, odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych. Jednak tylko do czasu wydania dokumentu. W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, zostaną z rejestru usunięte.

Nowe dowody osobiste — dla kogo

Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców. Jak zapewniają przedstawiciele rządu, rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów, dlatego obywatele raczej są przyzwyczajeni do tej procedury.

Nowy dowód osobisty – jak złożyć wniosek?

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych – od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w których — ze względu np. na chorobę, niepełnosprawność — nie jesteśmy w stanie tego zrobić). Po wprowadzeniu nowych dokumentów — składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!