Koniec epidemii. Co to oznacza dla certyfikatów bezpieczeństwa i świadectw zgodności?

1 lipca 2023 roku stan zagrożenia epidemicznego w Polsce został odwołany, co ma kluczowe znaczenie dla certyfikatów bezpieczeństwa, certyfikatów zgodności dla podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie oraz świadectw bezpieczeństwa. Według informacji podanych przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK), nie będą już one przedłużane zgodnie z przepisami ustawy o COVID-19.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 lipca 2023

Zmiany przedłużania certyfikatów bezpieczeństwa

Przez cały okres pandemii i następnie stanu zagrożenia epidemicznego, te certyfikaty i świadectwa, których ważność wygasła, były przedłużane z mocy prawa. Teraz, w świetle odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, będą one nadal obowiązywać przez następne 180 dni, czyli do 27 grudnia 2023 r.

Cyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieCyberatak Moveit na port lotniczy w DublinieMonika Świetlińska

Ale co z certyfikatami i świadectwami, które wygasną po 30 czerwca 2023 r., czyli po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego? Tutaj sytuacja jest nieco inna. Właściciele takich dokumentów muszą wystąpić o ich przedłużenie w wyznaczonych terminach.

Konkretnie, podmioty odpowiedzialne za utrzymanie muszą złożyć wniosek o przedłużenie certyfikatu zgodności co najmniej 4 miesiące przed upływem jego ważności. Podobnie, wniosek o przedłużenie świadectwa bezpieczeństwa musi zostać złożony co najmniej 4 miesiące przed upływem jego ważności.

W przypadku certyfikatów bezpieczeństwa, wniosek o przedłużenie musi zostać złożony co najmniej 5 miesięcy przed upływem ważności dokumentu.

Tradycyjne terminy składania wniosków

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego to dobra wiadomość dla społeczeństwa, ale także wyzwanie dla podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie, które muszą teraz na nowo zacząć przestrzegać tradycyjnych terminów składania wniosków o przedłużenie ważności certyfikatów i świadectw.

Pierwsze centralne zamówienie publiczne na usługi chmurowe także dla samorządówPierwsze centralne zamówienie publiczne na usługi chmurowe także dla samorządówJoanna Gościńska

Wszyscy właściciele tych dokumentów powinni dokładnie sprawdzić terminy ważności i odpowiednio wcześnie złożyć wnioski o ich przedłużenie, aby uniknąć przestoju w działalności. W ten sposób będą mogli gładko przejść do nowej, post-pandemicznej rzeczywistości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!