Netflix zmienia politykę w Europie. Koniec ze współdzieleniem kont coraz bliżej

Serwis streamingowy Netflix chce jak najbardziej ograniczyć przekazywanie haseł do konta innym użytkownikom. Do tej pory robił to w USA, od niedawna edukuje tym zakresie Europejczyków.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 stycznia 2022

Netflix i współdzielenie kont

Jeśli korzystacie z Netfliksa to wiecie, że zgodnie z regulaminem w ramach jednego gospodarstwa domowego możecie udostępniać hasło i tworzyć profile dla swoich domowników. Pozwala to oglądać różne filmy czy programy jednocześnie na kilku urządzeniach, a dodatkowo umożliwia kontrolę rodzicielską nad tym, co oglądają nasze pociechy. Rachunek jest oczywiście jeden, nawet jeśli mamy kilka profili. Ceny abonamentu uzależnione są jednak od ilości profili, jakie można stworzyć.

Netflix uprzykrza życie

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oczywiście jest duża grupa użytkowników, którzy dzielą się swoim dostępem do Netfliksa z rodziną czy dalszymi znajomymi, poza jednym domem – rozumianym jako gospodarstwo domowe. Oczywiście firma chciałaby ukrócić tego typu praktyki, ponieważ na nich traci. Lepiej mieć kilku subskrybentów niż jednego, który współdzieli konta, a co za tym idzie rachunek. Jest jeszcze grupa osób, które upublicznia dostęp do Netfliksa poza strefą znajomych czy rodziny, i to koncern chciałby całkowicie ukrócić. Na razie jednak nie blokuje możliwości współdzielenia kont. Znalazł inny sposób na uprzykrzenie tej sytuacji użytkownikom, a co za tym idzie spróbowanie zmiany ich nawyków.

Netflix i weryfikacja dostępu do usługi

W USA rozpoczął już kilka miesięcy temu kampanię pojawiających się co jakiś czas ekranów z prośbą o weryfikację konta, np., za pomocą SMS. W przypadku jeśli kwestia dotyczy to naszych znajomych czy rodziny, raczej szybko podeślemy im kod SMS. Ale zawsze będzie to problematyczne i czasochłonne dla tych, którzy akurat szybko chcą uzyskać dostęp do serwisu streamingowego. Kilka dni temu okazało się, że na podobny ruch platforma zdecydowała się także w Europie.

Koniec ze współdzieleniem konta w Netfliksie?Koniec ze współdzieleniem konta w Netfliksie?Mikołaj Frączak

Netflix zmienia politykę w Europie

W ostatnich miesiącach niektórzy włoscy użytkownicy, którzy udostępniają swoje konto Netflix znajomym i krewnym, czasami mieli do czynienia z ekranami logowania dwuskładnikowego, z komunikatami wyświetlanymi na ekranie, takimi jak „To konto jest używane w wielu gospodarstwach domowych” oraz z zaproszeniem do weryfikacji autentyczność konta przez e-mail lub SMS. Oczywiście nie spowodowało to zachwytu wśród użytkowników.

Netflix i dwuetapowe uwierzytelnianie – banów na razie nie będzie

Z drugiej strony, w warunkach korzystania z Netflix, które każdy subskrybent w sposób transparentny jest poinformowany, że od momentu utworzenia konta, może być ono używane tylko w jego własnym gospodarstwie domowym. I akceptuje ten regulamin. Efekt? Włosi na razie się nie przestraszyli działań Netfliksa. Regulamin platformy jest raczej zbiorem wytycznych niż sztywnym prawem, które jeśli złamiemy – to serwis odbierze nam prawo do oglądania filmów i seriali. W regulaminie nie ma żadnych poważnych kar ani „banów” na usługę. Serwis nie blokuje też na razie samego współdzielenia kont, a jedynie stara się uzmysłowić użytkownikom, że jeśli założy własne konto, dostęp do niego będzie niczym nieograniczony. Natomiast wobec tych, którzy konta podzielili, stosuje politykę – bez współdzielonego konta, nie będziesz musiał weryfikować go za pomocą SMS.

Netflix musi sięgnąć po marchewkę

Na razie trudno ocenić, czy taktyka Netfliksa przyniesie rezultaty. Wydaje się bardziej pewne, że zarówno Włosi jak i użytkownicy w innych krajach raczej si e nie przestraszą działań serwisu. Banowanie kont może się skończyć odejściem klientów, tym bardziej że oferta z czasem zawsze może wydawać się już mniej atrakcyjna, a z kolei liczba platform streamingowych na rynku tylko wzrasta. Być może Netflix będzie musiał użyć marchewki zamiast kija, aby współdzielenie kont nie było potrzebne. Coś dać w zamian, za posiadanie własnego konta. Jednym z takich pomysłów może być powiązanie serwisów gamingowych tylko do jednego adresu, profilu itd. Wkrótce zobaczymy czy firma rzeczywiście pójdzie w tym kierunku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!