Oszuści proponują bonus 900 zł? Uwaga na takie reklamy banków

W 2022 rok konsumenci wchodzą na podobnych zasadach jak 2021. Nadal trzeba uważać na cyberprzestępców.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 stycznia 2022

Oszustwo "na bonus"

Ostrzegamy klientów BNP Paribas przed fałszywymi reklamami, w których oszuści proponują bonus 900 zł. Reklama prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza dane takie jak PESEL i nazwisko panieńskie matki — poinformował CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Oszuści nie próżnują w nowym roku, dlatego warto uważać na to, co robimy w sieci i w co klikamy. Niebezpieczne strony podszywające się po te bankowe wyłudzają nasze dane, a w rezultacie także pieniądze. To kolejny bankowy phishing w ostatnim czasie.

Oszuści podszywają się pod PKO BP

Oszuści po raz kolejny przygotowali fałszywą stronę, która ma na celu infekcję naszych telefonów złośliwym oprogramowaniem. Klienci PKO BP powinni się mieć na baczności.Oszuści po raz kolejny przygotowali fałszywą stronę, która ma na celu infekcję naszych telefonów złośliwym oprogramowaniem. Tym razem podszywają się pod PKO BP, o czym poinformował CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP i próbują nakłonić użytkowników do instalacji fałszywej aplikacji mobilnej. Wystarczy, że nieświadomi internauci wejdą na adres niebezpiecznej strony: iko.pkobq[.]pl. Jak widać użyty tu jest trick z podmianą litery z p na q e nazwie banku. Dla naszego mózgu bardzo często może to być zmiana niezauważalna. Takie rodzaje socjotechniki wykorzystują cyberprzestępcy na całym świecie.

CERT.pl wyjaśnił atak na PKO BP

- W ostatnim czasie obserwowaliśmy kolejną kampanię złośliwego oprogramowania wymierzoną w użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Szkodliwa aplikacja, podszywa się pod aplikację banku PKO BP – IKO. Po analizie okazało się, że w atakach wykorzystywany jest obserwowany po raz pierwszy w Polsce trojan bankowy Coper – informują eksperci.

Ransomware nadal groźne. Jak się przed nim bronić?Ransomware nadal groźne. Jak się przed nim bronić?Mikołaj Frączak

Jak wyglądała kampania phishingowa?

W dniu 28 grudnia 2021 pojawiło się pierwsze zgłoszenie o podejrzanym SMS-ie, w którym nadawca wiadomości prosi o odnowienie systemu poprzez "aktywację" aplikacji:„Szanowny kliencie.W ostatnim czasie odnotowaliśmy aktywność ataków chakerskich. Prosimy odnowić system https://iko.pkobq.pl/aktywacja/”Na uwagę zasługuje słowo "chakerskich" pisane przez ch i brzmiące dziwnie po polsku zdanie "Prosimy odnowić system".

Oczywiście złośliwa domena od razu znalazła się na naszej liście ostrzeżeń, a dla samej domeny pkobq.pl został wystawiony wniosek o usunięcie z rejestru.Po kliknięciu w link zawarty w wiadomości SMS, użytkownik zostaje przeniesiony na fałszywą stronę banku PKO BP. Jest ona przygotowana profesjonalnie i przypomina prawdziwą stronę aplikacji IKO.

Zmasowany atak cyberprzestępców

To już kolejny przypadek w ostatnich tygodniach kiedy cyberprzestępcy atakują klientów polskich banków. Nie ulega wątpliwością, że mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem, szeroko uderzającym we wszystkich klientów, a nie tylko w duże banki czy te mniej zaawansowane technologicznie. Tak naprawdę wszyscy klienci powinni się obawiać ataku oszustów i zadbać o swoje bezpieczeństwo i pieniądze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!