Odzyskiwanie pieniędzy może skoczyć się oszustwem

Na świecie mamy wzrost oszustw związanych z odzyskiwaniem pieniędzy – alarmuje Bitdefender.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Wzrost oszustw związanych z odzyskiwaniem pieniędzy

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) ostrzega konsumentów przed wzrostem oszustw związanych z odzyskiwaniem pieniędzy. Według straży konsumenckiej, oszustwa związane z odzyskiwaniem pieniędzy wzrosły o 725 proc. w pierwszym kwartale 2022 r., przy stratach szacowanych na ponad 250 tys. dolarów australijskich, co stanowi skok o 301 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej – czytamy na stronie bitdefender.pl.

Jak informuje producent oprogramowanie zabezpieczającego przed hakerami oszuści biorą na cel powtarzające się ofiary oszustwa.Schematy zwrotu i odzyskiwania są zgodne ze standardowym wzorem. Cele już padły ofiarą oszustwa internetowego, przekazując darowizny na fałszywą organizację charytatywną lub tracąc pieniądze w internetowym rozdaniu nagród, płacąc za fałszywą nagrodę.

- Ofiary oszustwa zwykle trafiają na to, co cyberprzestępcy nazywają „listą frajerów”, która jest ponownie wykorzystywana i sprzedawana na wyspecjalizowanych podziemnych rynkach. Zwykle zawiera imię i nazwisko ofiary, adres, numer telefonu i szczegóły dotyczące rodzaju oszustwa, na które padła ofiara – informuje bitdefender.pl.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl.

Nowy standard telewizji: Kolejne województwa przeszły na DVB-T2/HEVCNowy standard telewizji: Kolejne województwa przeszły na DVB-T2/HEVCMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Jak chronić się przed atakami?

Poniżej przypominamy kilka prostych sposobów, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i nie stać się ofiarą phishingu:- Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony, na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej (na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę).- Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.

- Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.- Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.- Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa — skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach. Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMS-y, które mogą wyłudzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl

Źródło: Bitdefender, gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!