Oszust z Tindera podczas zakupów? Uwaga na internetowych cyberprzestępców w Walentynki

W ferworze zakupów łatwo może być o kosztowną pomyłkę, zwłaszcza gdy chodzi o prezent dla ukochanej osoby. W czasie przeglądania walentynkowych okazji należy zachować ostrożność wobec podejrzanie wyglądających ofert sklepów czy też promocji na wycieczki.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 lutego 2022

Oszuści chętnie wykorzystują okresy wzmożonego ruchu w handlu internetowym

Działania socjotechniczne podejmowane przez cyberprzestępców bazują przede wszystkim na dwóch czynnikach: aktualnych wydarzeniach lub trendach oraz na ludzkich emocjach. Oszuści chętnie wykorzystują okresy wzmożonego ruchu w handlu internetowym i uciekają się do dobrze sprawdzonych i wciąż działających metod. – Tak długo, jak ludzie będą nabierać się na ataki socjotechniczne, tak często będą one stosowane przez cyberprzestępców – mówi Maciej Iwanicki, Business Development Manager z firmy Fortinet.

Walentynki do dobry czas dla oszustów

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nadchodzące Walentynki to kolejny okres w roku, gdy ruch w serwisach e-commerce rośnie. Dodatkowo, w tym wypadku dochodzi silny czynnik emocjonalny. Wiele osób jest gotowych na to, aby sprezentować ukochanej osobie coś wyjątkowego i nie zwraca przy tym uwagi na koszty. Według danych z Mastercard Love Index opublikowanych w 2021 roku wydatki Polaków z okazji dnia świętego Walentego wzrosły w latach 2011-2020 o 388%. Zakupy przenoszą się do sieci – w omawianym okresie liczba prezentów zakupionych online zwiększyła się aż 17 razy. Najczęściej wydajemy pieniądze na kwiaty i biżuterię.

Szukasz prezentu? Uważaj w sieci

Dlatego też, poszukując idealnego prezentu dla ukochanej osoby, warto pamiętać, że każda podejrzanie wyglądająca oferta powinna być sprawdzona szczególnie uważnie. Podczas zakupów można natknąć się na fałszywe sklepy internetowe, które z wielkim powodzeniem imitują prawdziwe witryny e-commerce. Aby ich uniknąć, należy dokładnie sprawdzić dane kontaktowe sprzedawcy oraz adres www strony (czy nie zastosowano w nim liter lub znaków specjalnych w taki sposób, aby imitowały oryginalny adres witryny). Coraz popularniejsze stają się też oszustwa na karty upominkowe.

Nietrafiony prezent w postaci cyfrowej. Czy możemy go zwrócić?Nietrafiony prezent w postaci cyfrowej. Czy możemy go zwrócić?Michał Górecki

Phishing nadal groźny

Specjaliści Fortinet radzą, aby w tym czasie być również szczególnie wyczulonym na próby phishingu. Wszelkie maile dotyczące ofert walentynkowych powinny być bardzo uważnie weryfikowane. Nie należy otwierać podejrzanie wyglądających załączników lub klikać w zamieszczone w wiadomości linki. Kupujący powinni pamiętać o zasadzie mówiącej, że jeśli coś wygląda zbyt pięknie, aby było prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwe nie jest.

Dobrą praktyką na wypadek otrzymania wiadomości, która budzi wątpliwości co do jej faktycznego nadawcy, jest skontaktowanie się z nim inną drogą, np. telefonicznie. Przykładowo: jeśli ktoś otrzyma e-mail z propozycją skorzystania z kodu zapewniającego znaczny rabat od któregoś z e-sklepów, warto zadzwonić na infolinię i spytać konsultanta, czy sklep rzeczywiście prowadzi taką akcję.

Ataki phishingowe i silne emocje

Dla powodzenia akcji phishingowych konieczne jest wzbudzenie w odbiorcy na tyle silnych emocji, aby bez większego zastanowienia kliknął w to, czego oczekuje oszust. Warto więc zawsze mieć na uwadze, że w internecie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą pieniądze, najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi i dystansu oraz nieuleganie pierwszemu wrażeniu. Warto też uświadomić swoich bliskich na temat najważniejszych zasad dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci, aby tegoroczne Walentynki spędzić miło i bez niepotrzebnych zmartwień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!