Nietrafiony prezent w postaci cyfrowej. Czy możemy go zwrócić?

Zakup online i nietrafiony prezent? Sprawdź, jakie masz prawa.

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 grudnia 2021

Co można zwrócić Mikołajowi?

Wielu technologicznych geeków znalazło pod choinką w 2021 roku zapewne mnóstwo urządzeń elektronicznych, gadżetów, a także cyfrowych produktów zakupionych im przez najbliższych. A co jeśli „Mikołaj” się pomylił? Warto sprawdzić, co można zrobić z takimi podarkami.Po rozpakowaniu prezentów może okazać się, że niektóre z nich nie przypadły nam do gustu. Jest kilka wyjść z tej sytuacji. Europejskie Centrum Konsumenckie i UOKiK podpowiadają, co można zwrócić Mikołajowi.

Produkty cyfrowe nie podlegają zwrotowi, ale...

Co do zasady zgodnie z prawem produkty cyfrowe zakupione i aktywowane nie podlegają zwrotowi. Dotyczy to pobranych z „cyfrowej półki” książek, aktywacji i uruchomienia gier czy programów. Nie oznacza to jednak, że producent czy sprzedawca nie zwróci nam za nie pieniędzy.W przypadku e-booków jest najciężej, ponieważ poza uruchomieniem e-booka na urządzeniu mamy możliwość pobrania jego kopii w wersji pdf czy epub. Sprzedawca nie jest w stanie sprawdzić, czy ktoś pobrał książkę, a następnie chce zwrócić cyfrowy kod.Inaczej jest z grami cyfrowymi na komputery, konsole czy telefony.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wyobraźmy sobie, że dostajemy grę w wersji cyfrowej w postaci kodu. Gra nie została pobrana na urządzenia ani aktywowana. W takim przypadku niektórzy sprzedawcy godzą się na zwrot pieniędzy. Ewentualnie taki kod możemy oddać osobie trzeciej. Podobnie jest z programami cyfrowymi. Jeśli otrzymaliśmy np. 6-miesieczną subskrypcję na jakiś serwis VOD można go oddać lub sprzedać, względnie zwrócić się do serwisu o dezaktywację.Niestety we wszystkich przypadkach pieniądze te mogą być zwrócone bezpośrednio do kupującego, co może nie zawsze mieć dobry skutek na nasze relacje. Chcecie więcej dowiedzieć się na temat zwrotu prezentów analogowych? Oto poradnik.

Prezenty kupione przez internet a zwrot

- Od zakupu online możemy odstąpić – musisz posiadać dowód zakupu. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jakich towarów nie można zwracać? Zapieczętowanych nagrań dźwiękowych, nagrań wizualnych lub oprogramowania komputerowego, których opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.

- Zasady zwrotu: 14 dni na pisemne odstąpienie od umowy, 14 dni na zwrot produktu, 14 dni na zwrot pieniędzy. W ramach dobrej woli niektórzy sprzedawcy oferują dłuższy okres na odstąpienie od umowy.

- Sprzedawca powinien zwrócić koszty dostarczenia rzeczy do konsumenta (o ile zwracamy wszystkie produkty z danego zamówienia).

- Koszt przesyłki zwrotnej ponosi konsument (chyba że nie został o tym poinformowany lub sprzedawca umożliwia mu dokonanie bezpłatnego zwrotu).

Jak nie dać się oszukać operatorowi?Jak nie dać się oszukać operatorowi?Mikołaj Frączak

Prezent kupiony w sklepie stacjonarnym

- Zwrot prezentu bez powodu – zależy od dobrej woli sprzedawcy.

- W tej sytuacji sklep ma prawo określać własne warunki, np. termin, wymagać dostarczenia paragonu, oryginalnego opakowania lub metek.

- Forma zwrotu – sklep w zamian może zaproponować m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy w tej samej sieci.

Wadliwy prezent

- Na reklamację masz dwa lata od daty zakupu.

- Dowód zakupu jest konieczny do zgłoszenia reklamacji. Najprostszym jest paragon, może to być również potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które były podczas zakupów.

- W reklamacji możesz żądać: naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub gdy wada jest istotna — zwrotu pieniędzy.

Przykłady prezentów i sposobów na ich zwrot przygotowane przez UOKiK i ECK.

Czy Mikołaj przyjmie zwrot książki, która mnie nie interesuje? Wiem, że była kupiona przez internet.

Książkę w wersji papierowej możemy zwrócić sprzedawcy, inaczej jest w przypadku e-booka. Jeżeli został pobrany – nie podlega zwrotowi.

Dostałam od Mikołaja bilety lotnicze do Paryża, termin mi jednak nie odpowiada. Czy mogę je zwrócić?

Sprawdź, w jakiej taryfie został kupiony bilet. Być może Mikołaj wybrał taryfę umożliwiającą bezpłatną anulację lub zmianę terminu. W innym wypadku, rezygnacja lub zmiana daty, może się wiązać z kosztami.

Kupiłam mężowi w prezencie spodnie, założył je tylko raz na spotkanie rodzinne i doszedł do wniosku, że są za ciasne. Po ich odesłaniu sprzedawca nie zwrócił mi pełnej kwoty. Dlaczego?

Produkty kupione przez internet możemy przymierzyć – tak jak w sklepie. Jeżeli konsument obniży ich wartość, a następnie odstąpi od umowy, sprzedawca może zmniejszyć wysokość zwrotu.

Mikołaj podarował mi płytę zespołu, który nie należy do moich ulubionych. Przez przypadek zerwałam folię. Czy mimo to, mogę ją zwrócić?

Zapieczętowane nagrania audiowizualne po otwarciu nie podlegają zwrotowi – nawet jeżeli zostały kupione online.

Źródło: Własne, ECK

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!