Phishing ma różne oblicza. Uwaga na złośliwe załączniki PDF

rnCyberprzestępcy w wiadomościach phishingowych czy smishingowych (wysyłanych za pomocą SMS-ów) najczęściej zamieszczają linki, które przekierowują ich odbiorców do złośliwej zawartości.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 maja 2022

Phishing — najpopularniejsza metoda socjotechnicznego oszustwa

Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna stosowana przez nich metoda. Do maili często są dołączane pliki w formacie PDF, które po otwarciu mogą wyrządzić znaczące szkody na urządzeniach ofiar.

Phishing to od lat najpopularniejsza metoda socjotechnicznego oszustwa, jaką stosują cyberprzestępcy. Wiadomości tego rodzaju mają na celu skłonić odbiorców do określonego zachowania poprzez wywołanie w nich emocji takich jak strach (w przypadku wiadomości np. o zaległościach płatniczych) czy wzbudzenia nadziei na zwycięstwo. Przykładem takiej kampanii phishingowej jest niedawna aktywność przestępców, którzy wykorzystywali w wysyłanych wiadomościach wątek związany z grami losowymi i informowali odbiorców o wygranej w popularnej loterii.

Błędy mogą oznaczać cyberatak

Odbiorcy mogli przeczytać: „Z przyjemnością informujemy, że jesteś z szczęśliwców w międzynarodowej wiadomości e-mail loterii (…) Wszystkie 2 zwycięskie adresy zostały losowo wybrane spośród 50 000 000 międzynarodowych e-maili. Wygrana to 2 007 890 70 euro.”

Już na pierwszy rzut oka widać, że wiadomość roi się od błędów i została najprawdopodobniej automatycznie przetłumaczona z obcego języka. – Phishingowe e-maile bardzo często są tłumaczone, obfitują w błędy i sformułowania, których w języku polskim się nie używa – wskazuje Robert Dąbrowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Fortinet.

– Kolejnym charakterystycznym dla phishingu elementem jest granie na emocjach za pomocą wizji otrzymania wielkiej wygranej. Wszyscy raczej też mamy świadomość, że zwycięzców loterii wskazanej w treści maila wyłania się w inny sposób niż za pomocą losowania adresu e-mail. Poza tym, niemożliwe jest wygranie w loterii, w której nie brało się udziału.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Jak działa złośliwy plik PDF?

Jednak, gdyby socjotechniczne mechanizmy manipulacyjne nie działały, przestępcy by ich nie używali. Pomimo tego, że gry losowe są w Polsce popularne, to chwila nieuwagi wywołana emocjami może sporo kosztować. W tym konkretnym przypadku przestępcy zachęcają do pobrania załączonego pliku PDF, w którym rzekomo miałyby się znajdować informacje o sposobie odebrania nagrody.

– Otwarcie takiego pliku oznacza poważne kłopoty – ostrzega Robert Dąbrowski. – Ten PDF zawiera aktywny kod zaimplementowany w sposób, którego nie jest w stanie zablokować przeglądarka plików PDF. Taki kod może zawierać złośliwe oprogramowanie.

W innym wariancie pliki wykonywalne mogą udawać dokumenty PDF, ale powodować uruchomienie kodu po kliknięciu w załącznik. Generalnie zawsze chodzi o uruchomienie programu, który zacznie siać zniszczenie lub skomunikuje się z zarządzanym przez cyberprzestępców centrum kontroli, z którego pobierze „rozkazy” albo kolejne narzędzia ataku – dodaje ekspert Fortinet.

Jak się chronić przed phishingiem?

Najlepiej stosować się do jednej prostej zasady: nigdy nie klikać w podejrzane linki ani nie otwierać budzących wątpliwości załączników. Warto też pamiętać, że jeśli jakakolwiek oferta, propozycja, wiadomość dotycząca finansów wygląda tak atrakcyjnie, że trudno w nią uwierzyć, to… lepiej w nią nie wierzyć. Ostrożność oraz świadomość technik manipulacyjnych używanych przez hakerów pomogą zachować bezpieczeństwo.

Źródło: Fortinet

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!