Ookla: Polska wciąż czeka na prawdziwe 5G

Pandemia COVID-19 podkreśliła potrzebę transformacji cyfrowej, część funduszy unijnych zostanie przeznaczona na jej realizację – czytamy w raporcie firmy Ookla.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2022

Jak informuje firma Ookla Polska nie wypada dobrze na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu mediany prędkości pobierania 5G, a jej prędkości 5G były nieco ponad dwukrotnie wyższe niż 4G. Co jednak ważniejsze, wydaje się również, że polscy użytkownicy końcowi nie dostrzegają dodatkowych korzyści, jakie może przynieść 5G, co zmniejsza popyt.

Zgodnie z planem działania KE na rzecz 5G z 2016 r., kraje w całej UE miały udostępnić do 30 czerwca 2020 r. pasmo niskich częstotliwości, a do 31 grudnia 2020 r. pasmo średnich i wysokich częstotliwości.

Na poziomie UE istnieją trzy pionierskie pasma 5G, które przedstawiają się następująco:

– Dolne pasmo: 700 MHz (703 – 733 MHz i 758 – 788 MHz)

– Średnie pasmo: 3,6 GHz (3400 – 3800 MHz)

– Wysokie pasmo: 26 GHz (co najmniej 1000 MHz w zakresie 24 250 – 27 500 MHz)

Opóźnienia związane z przydziałem pasma wahają się od wpływu COVID-19 na harmonogramy, przez transgraniczną koordynację z krajami spoza UE, po słaby popyt ze strony operatorów. Jednak większość krajów uwzględnionych w tej analizie przypisała już co najmniej jedno pasmo dla 5G, z godnym uwagi wyjątkiem Polski.

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Polska ma jeszcze przeprowadzić aukcję pasma 5G — planowana sprzedaż pasma C w Polsce była wielokrotnie przekładana z różnych powodów. W marcu 2020 r. Polska ogłosiła, że aukcja pasma 3,6 GHz zostanie rozstrzygnięta do 30 czerwca 2020 r. Jednak w związku z pandemią polskie władze zawiesiły wszelkie postępowania administracyjne, a obecne wstrzymanie spowodowane jest kwestiami legislacyjnymi.

Co więcej, Polska bada również kontrowersyjne prawo dotyczące utworzenia państwowej sieci 5G, która byłaby obsługiwana przez państwowego operatora — Exatel — w paśmie 700 MHz. Pasmo 700 MHz jest problematyczne, ponieważ wymaga koordynacji przez granice wschodnie (Białoruś, Rosja i Ukraina), co opóźni przydział pasma.

Słowenia i Chorwacja posunęły się naprzód i stały się jedynymi krajami, które zakończyły już aukcje pasma we wszystkich pionierskich pasmach 5G. Więcej w raporcie Ookla.

Na aukcję 5G w Polsce jeszcze poczekamy

Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal nie rozdysponował tzw. pasma C — gdzie komercyjni operatorzy telekomunikacyjni będą budować sieć komórkową piątej generacji. Wszystko przez opóźnienia wynikające z prac na Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa.

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa miał zapewniać pełne bezpieczeństwo państwowym instytucjom, w korzystaniu z nowoczesnych technologii, przy jednoczesnym zachowaniu poufności. Nowelizacja ustawy idzie o krok, dalej umożliwiając państwu decydowanie kto i na jakich zasadach będzie w Polce świadczył innowacyjne usługi, w tym np. rozbudowanie sieci 5G czy podział częstotliwości. Czy takie zmiany wprowadza chaos na rynku telekomunikacyjnym i jednocześnie będą miały wpływ na użytkowników?

Źródło: własne, Ookla.com.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!