Poszukiwani pracownicy a wiadomość z rosyjskiego adresu? Uwaga, to oszustwo

Jeśli dostałeś wiadomość o rekrutacji pracowników z rosyjskiego adresu to lepiej w to nie klikaj. To zapewne spam, a nawet próba oszustwa.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 kwietnia 2022

iMessage od rosyjskich trolii

Jak informuje serwis Niebezpiecznik, wielu Polaków dostaje właśnie wiadomości iMessage, które są wysyłane z rosyjskich domen list.ru oraz inbox.ru lub mail.ru. Treść wiadomości przez niektórych odbiorców jest interpretowana jako próba rekrutacji na internetowych trolli.

Wiadomość brzmi bardzo aktualnie i można dać się nabrać. — Witam, aktualnie poszukujemy 80 pracowników tymczasowych. Możesz pracować z domu i zarabiać 1000-2000 zł dziennie. Zadania są proste i można je wykonać za pomocą telefonu w dowolnym miejscu i czasie. W celu rejestracji prosimy o kontakt Whatsapp: https://api.whatsapp.com/send?phone=48732567275, liczba miejsc jest ograniczona, tylko dzisiaj (Uwaga: kandydaci muszą mieć co najmniej 20 lat, studenci nie mogą uczestniczyć) – brzmi opublikowana przez serwis Niebezpiecznik.pl informacja.

To jednak kolejna próba oszustwa. Linki do WhatsAppa mogą skutkować kradzieżą tożsamości lub stratą pieniędzy.

Oszustwa na czasie zawsze mają swoją wagę, dlatego należy być czujnym. Także podatnicy coraz częściej mogą spotkać się z SMS-ami z Urzędu Skarbowego. Nasilenie takich wiadomości będzie z pewności w okresie tuż przed złożeniem deklaracji podatkowych.

Zadłużenie w US

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS. — Uwaga! Oszuści wysyłają SMS-y informujące o rzekomym zadłużeniu w Urzędzie Skarbowym lub u operatora telekomunikacyjnego. W treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fałszywego panelu podszywającego się pod Wasz bank. Celem jest przechwycenie Waszych danych logowania. – informuje CERT Polska.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To nie pierwszy atak na podatników w Polsce. Wcześniej dostawali one fałszywe e-maile o rozliczeniu podatku.

Atak phishingowy „na zwrot podatku”

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed atakiem cyberprzestępców na „zwrot” podatku. Jak można się przed tym ochronić? Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie opublikowała ostrzeżenie przed kolejnym cyberatakiem w Polsce. Dokładnie chodzi tu zagrożenie phishingowe. — Ostrzegamy przed e-mailami, które są próbą podszywania się pod Ministerstwo Finansów. Trwa kampania phishingowa. Wiadomości o tytule „Zwrot podatku” zawierają niebezpieczne linki.

Nowy model laptopa już na rynku. Rusza sprzedaż Huawei MateBook 16Nowy model laptopa już na rynku. Rusza sprzedaż Huawei MateBook 16Mikołaj Frączak

Dodatkowo KAS opublikowała przykładową wiadomość, jaką może dostać każdy z milionów Polaków, którzy rozliczają się z fiskusem. Treść maila czy SMS-a może wyglądać tak:

Dokonaliśmy korekty Państwa podatki, ponieważ wcześniej nastąpił błąd systemu. Dane kontaktowe uzyskaliśmy od pracodawcy na podstawie Ustawy w celu szybszego kontaktu. Jesteśmy Państwu winni 158,22 PLN z powodu nadpłaty. Proszę kliknąć bezpieczne łącze: Zwrot nadpłaty, aby odebrać pieniądze. W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 14 dni zwrot nie będzie mógł zostać odebrany.

Ministerstwo Finansów i KAS ostrzegają, aby oczywiście nigdy nie otwierać tej strony.

Oszuści wysyłają też fałszywe SMS-y ws. mandatu karnego

Z kolei kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów ostrzegało także przed fałszywymi SMS-ami, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy byli wzywani do zapłacenia mandatu karnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu.

W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Przykładowy fałszywy SMS brzmiał: „Masz niezapłacony mandat karny … należy dokonać wpłaty do dnia... sprawa zostanie przekazana do sądu...kwota mandatu 10 zł …”. Oczywiście taka wiadomość gdzie nadawca udaje organ skarbowy zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości ani na nią odpowiadać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!