Rewolucja na rynku telekomunikacyjnym – polska firma dostarczy sieci 5G w modelu otwartym dla klientów z całego świata

Na globalnym rynku łączności mobilnej trwa rewolucja. Zmienia się nie tylko technologia, ale także modele biznesowe i podejście do budowy sieci. 5G to pierwszy standard, który pozwala w tę budowę włączyć wiele podmiotów. Stało się to możliwe dzięki Open RAN, czyli tzw. modelowi otwartemu

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 20 grudnia 2022

Decydenci z całego świata i operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej decydują się rozwijać sieci właśnie w ten sposób, a znaczenie rozwiązań Open RAN wzrasta. Uznane na całym świecie 5G w modelu otwartym powstaje również w Polsce.

Co to jest Open RAN?

Firma IS-Wireless, reagując na globalne trendy, stała się pionierem 5G w modelu Open RAN. Sieci się otwierają Przez ostatnie dziesięciolecia sieci komórkowe były dostarczane w tzw. zamkniętym modelu przez wąskie grono globalnych dostawców. Oznaczało to, że każdy element infrastruktury sieci mobilnej, w tym oprogramowanie, musiało pochodzić od pojedynczego podmiotu.

Dzięki rozwojowi technologii i otwarciu interfejsów pomiędzy poszczególnymi komponentami sieci dziś możliwa jest ich budowa z wykorzystaniem rozwiązań od wielu podmiotów — Model Open RAN (ang. Radio Access Network) umożliwia indywidualne podejście do inwestycji w 5G i stworzenie sieci skrojonej według potrzeb użytkownika z wybranych przez niego elementów.

Przede wszystkim pozwala jednak uniknąć uzależnienia od działań i kondycji pojedynczego dostawcy, co przekłada się na bezpieczeństwo sieci i jej odporność na zawirowania na rynku. Do niedawna zmiana dostawcy sieci wiązała się z potrzebą wymiany całej infrastruktury i ogromnymi kosztami. Dzięki modelowi otwartemu, sieć staje się o wiele bardziej elastyczna, a klienci mają większy wpływ na to, jak ją budować i utrzymywać — wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, polskiej firmy dostarczającej rozwiązania sieciowe 5G w modelu Open RAN.

Nowe podejście do budowy sieci zyskuje na znaczeniu na całym świecie. Według szacunków, za ok. 5-7 lat Open RAN (Radio Access Network) będzie dominującym sposobem budowy sieci telekomunikacyjnych. Ma to pozwolić dostarczać sieci szybciej i taniej – nawet o 30-40% w porównaniu z tradycyjnym modelem. Przekonało to m.in. największych europejskich operatorów — Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, Telefonica oraz TIM, którzy zadeklarowali, że będą budować sieci właśnie w modelu Open RAN.

Nadzieję w nim pokłada nie tylko sektor prywatny — zalety nowego modelu przekonały władze m.in Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Indii. Na całym świecie rozwijane są dedykowane rządowe strategie mające na celu wzrost udziału Open RAN wśród powstających sieci, a do segmentu rynku Open RAN kierowane są liczne inwestycje i dofinansowania.

CZYTAJ TEŻ Oferty operatorów komórkowych w sam raz na Twój budżet

Reakcja na globalny trend miała miejsce także w Polsce. To tu powstała i tworzy innowacyjne rozwiązania sieciowe 5G w modelu otwartym firma IS-Wireless, która swoje produkty wdraża i rozwija na rynkach europejskich oraz azjatyckich i współpracuje z partnerami z całego świata, angażując się również w międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe. Open RAN pozwala zerwać z oligopolem kilku gigantów na rynku i wkraczać do gry ambitnym, innowacyjnym, mniejszym firmom.

Eksperci IS-Wireless identyfikujący trendy i zjawiska kierujące rynkiem sieci mobilnych uważają, że oczy władz, regulatorów i sektora prywatnego, chcących wykorzystać w pełni potencjał 5G, powinny zwrócić się ku sieciom prywatnym. Dziś własną sieć 5G może zbudować nie tylko duży operator telefonii komórkowej, ale także fabryka, uniwersytet, czy np. władze miasta. Sieci prywatne to ogromna szansa przede wszystkim dla przemysłu. 5G pozwala osiągnąć niespotykany dotychczas poziom automatyzacji i robotyzacji procesów, a w efekcie wzrost wydajności przedsiębiorstw. W wielu krajach sieci prywatne przeżywają prawdziwy rozkwit. Dzieje się tak. min. w Niemczech, gdzie zainteresowany podmiot może wykupić dostęp do pasma częstotliwości radiowej na określonym obszarze, np. kilku kilometrów kwadratowych, za kilka tysięcy euro.

Pomysł wydzielenia części pasma częstotliwości przeznaczonych do obsługi 5G na rzecz sieci prywatnych konsultowano także w Polsce. Swoją opinię Urzędowi Komunikacji Elektronicznej przekazali m.in. eksperci IS-Wireless. Ich zdaniem, wyznaczenie dedykowanego lokalnego pasma częstotliwości to jeden z kluczowych kroków na drodze rozwoju sieci 5G w kraju. W swojej opinii eksperci wskazywali, że dostęp do tych częstotliwości dla miejscowych podmiotów publicznych i prywatnych powinien być jednym z priorytetów na krajowej drodze ku łączności w tej technologii.

Prywatne sieci WIFI

Według prognoz rynkowych udział segmentu Open RAN w ogóle powstających sieci radiowych będzie stale wzrastał. Przychody w tej części rynku mają osiągnąć w najbliższych 5 latach nawet 20 miliardów USD. Udział w nich będzie miała także firma IS-Wireless, polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G. Wchodzimy na kolejne rynki w Europie, Azji i Ameryce, współpracujemy z firmami z całego świata. Widzimy jednak wyraźnie, że na naszym podwórku wciąż brakuje świadomości o potencjale 5G w modelu Open RAN.Dostrzegamy jednak rosnące zainteresowanie sieciami piątej generacji w kraju. Z punktu widzenia naszej gospodarki oraz bezpieczeństwa ważne jest, aby wykorzystać możliwości krajowych, innowacyjnych przedsiębiorstw i polskie 5G rozwijać w oparciu o powstające tutaj rozwiązania, które niczym nie ustępują zagranicznym produktom — ocenia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.  

źródło: IS-Wireless

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!