Gmail bardziej bezpieczny. Lepsze szyfrowanie danych

Google postanowił poprawić bezpieczeństwo poczty Gmail. Lepsze szyfrowanie po stronie klienta zapewni większy komfort korzystania.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 grudnia 2022

Szyfrowanie po stronie klienta dla Gmaila dostępne jest w wersji beta dla klientów Workspace i Education. Użytkownicy Google Workspace Enterprise Plus, Education Plus i Education Standard mogą zarejestrować się w wersji beta do 20 stycznia 2023 r. Zmiana nie będzie na razie dostępna na osobistych kontach Google.

Szyfrowanie po stronie klienta klienta gwarantuje, że treść wiadomości e-mail, a także załączniku będą nieczytelne dla serwerów Google.

Ładowarki USB-C dla wszystkich urządzeń. Od kiedy?Ładowarki USB-C dla wszystkich urządzeń. Od kiedy?Martyna Kowalska

Jak działa szyfrowanie po stronie klienta?

Szyfrowanie po stronie klienta to sposób ochrony danych. Umożliwia organizacjom szyfrowanie danych w usługach Google za pomocą własnych kluczy kryptograficznych. Dane są odszyfrowywane po stronie klienta przy użyciu tych samych kluczy szyfrujących.

Nowa funkcja wymaga od administratorów poczty skonfigurowania usługi klucza szyfrującego za pośrednictwem jednego z partnerów firmy — które są oferowane przez Flowcrypt, Fortanix, Futurex, Stormshield, Thales lub Virtru — lub alternatywnie zbudowania własnej usługi przy użyciu jej po stronie klienta interfejs API szyfrowania.

Dzięki temu dane są chronione przed nieautoryzowanym dostępem, nawet ze strony serwera lub usługodawcy. Cały czas organizacja lub administrator ma kontrolę nad kluczami i może monitorować zaszyfrowane pliki użytkowników lub odbierać użytkownikowi dostęp do kluczy, nawet jeśli zostały one wygenerowane przez samego użytkownika.

Gmail nie jest jedynym produktem Google z włączonym szyfrowaniem po stronie klienta. Ta sama funkcjonalność jest już dostępna na Dysku Google i Google Meet

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!