Tesla wyjaśnia, co stało za wyciekiem danych ich klientów

Tesli przydarzył się niedawno wyciek danych. Firma tłumaczy teraz, co stało za wyciekiem.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 sierpnia 2023

Wyciek danych – cyberatak? Niekoniecznie

Tesla, światowy lider w produkcji samochodów elektrycznych, ujawnił niedawno incydent dotyczący wycieku danych osobowych jej klientów. Organizacja twierdzi, że za wyciekiem nie stał cyberatak, a akcja… byłych pracowników.

Wyciekły dane milionów użytkowników DuolingoWyciekły dane milionów użytkowników Duolingo Damian Jemioło

Dane osobowe, w tym numery ubezpieczenia społecznego, 75 tys. osób zostały narażone na ujawnienie. Co ważne – Tesla doniosła władzom amerykańskim, że incydent wynikał z działalności właśnie byłych pracowników, którzy przekazali poufne informacje niemieckim mediom.

W maju tego roku w mediach pojawiły się informacje na temat poufnych dokumentów Tesli, które rzekomo ujawniły tajemnice związane z pracownikami, klientami i partnerami Tesli. Handelsblatt, niemiecka gazeta, otrzymała te dane od informatora i doniosła, że zawierały informacje o ponad 100 tys. obecnych i byłych pracownikach czy klientach oraz tajemnice produkcyjne.

Byli pracownicy Tesli mszczą się na firmie?

Tesla twierdzi, że byłych pracowników oskarża o „przywłaszczenie informacji, naruszając zasady bezpieczeństwa IT i ochrony danych firmy”. Organizacja podjęła działania prawne, w tym pozwy przeciwko osobom rzekomo odpowiedzialnych za naruszenie danych. 

Te działania doprowadziły do zajęcia urządzeń elektronicznych byłych pracowników w celu zabezpieczenia dowodów oraz wydania nakazów sądowych zakazujących dalszego wykorzystywania, dostępu lub rozpowszechniania danych.

Handelsblatt zapewniła Teslę, że nie ma zamiaru publikować danych osobowych przekazanych przez informatora. Chociaż istnieje niewielkie ryzyko niewłaściwego wykorzystania ujawnionych danych, firma prawdopodobnie będzie kontynuować proces ujawniania naruszeń danych zgodnie z wymogami prawnymi.

Używasz WinRAR? Uważaj na tę lukę!Używasz WinRAR? Uważaj na tę lukę!Damian Jemioło

Wyciek danych w Tesli podkreśla ważność ochrony danych w erze cyfrowej i konieczność skrupulatnego zarządzania dostępem do poufnych informacji. Dla wielu firm, szczególnie działających w branżach związanych z technologią i innowacjami, bezpieczeństwo danych staje się kluczowym elementem zabezpieczania reputacji i zaufania klientów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!