Na świecie jest coraz więcej ataków ransomware. Eksperci alarmują

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa donoszą o gwałtownym wzroście ataków ransomware. Jak bardzo powszechne stały się cyberataki?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 sierpnia 2023

Rośnie liczba ataków ransomware

Jak podaje portal SecurityWeek nowe raporty wskazują, że cyberataki ransomware stają się coraz popularniejsze i coraz bardziej złożone. 

Dlaczego bezpieczeństwo informacji w firmie jest tak ważne?Dlaczego bezpieczeństwo informacji w firmie jest tak ważne? Joanna Gościńska

Zgodnie z lipcowym raportem NCC Group dotyczącym cyberzagrożeń, liczba ataków w lipcu przekroczyła 500. To oznacza wzrost o 153% w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz 16% w stosunku do czerwca. Głównym celem tych ataków nadal pozostaje sektor przemysłowy. W Europie odnotowano nawet 59% wzrost ataków ransomware między czerwcem a lipcem.

Ten nagły wzrost ataków ma w dużej mierze źródło w działaniach grupy Cl0p, która poprzez atak na platformę MOVEit zaatakowała setki organizacji. Szczególnie druzgocące były skutki ataku MOVEit 19 sierpnia, który dotknął bezpośrednio i pośrednio 730 organizacji oraz ponad 47 mln ludzi – zgodnie z raportem Emsisoft.

Cyberprzestępcy coraz aktywniejsi

Chociaż raport Guidepoint Security zaznacza spadek liczby ofiar w lipcu (po odjęciu ofiar ataku MOVEit Cl0p), to wykryto także wzrost aktywności wśród grup cyberprzestępczych. W lipcu zidentyfikowano łącznie 36 aktywnych grup, w porównaniu do 28 z poprzedniego miesiąca. Wśród najbardziej aktywnych grup wymieniano między innymi LockBit, BlackCat (ALPHV) oraz powstającą grupę 8Base.

Ponadto w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka nowych grup zajmujących się ransomware, niektóre z nich to przemodelowane już istniejące grupy. Nowi gracze, tacy jak NoEscape, Cactus, Knight, BlackSuit, DarkRace i Rhysida, stają się coraz widoczniejsi na scenie. Firma Malwarebytes dokonała przeglądu kilku z tych grup.

Dane BlackFog ukazują rekordową liczbę ataków w lipcu 2023 r., stanowiącą największy wzrost w ciągu ostatnich 4 lat. Co ciekawe „tylko” 38 rozpoznanych cyberataków ransomware zostało ujawnione przed opinią publiczną, podczas gdy 390 pozostało ukrytych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Coraz więcej firm raportuje ataki ransomware

ReliaQuest opublikowała raport za drugi kwartał 2023 r., podkreślając rekordową liczbę ofiar, które padły ofiarą ataków ransomware i zostały wymienione na stronach internetowych z wyciekami. To oznacza 1400 organizacji w porównaniu do 850 z poprzedniego kwartału.

Również firma CyberMaxx donosi o rekordowym wzroście aktywności. Wzrost liczby ataków obserwuje się zwłaszcza wśród grup takich jak ALPHV, 8Base, BianLian, Karakurt, Nokoyawa, Play, Qilin i Snatch.

SonicWall informuje o spadku prób dostarczenia ransomware w pierwszej połowie 2023 r., jednak towarzyszy temu wzrost aktywności wymuszania okupu bez dystrybucji oprogramowania szyfrującego. Takie zmiany są zauważalne zwłaszcza w próbach ataków na instytucje edukacyjne, gminy i opiekę zdrowotną.

Uważaj na fałszywe reklamy i SMS-y od ŻabkiUważaj na fałszywe reklamy i SMS-y od ŻabkiDamian Jemioło

Tendencja wzrostowa jest więc jednoznaczna, a zagrożenie ransomware stale ewoluuje, stając się bardziej wyrafinowane. To zobowiązuje firmy do zwiększonej uwagi na polu ochrony przed atakami cybernetycznymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!