Dlaczego bezpieczeństwo informacji w firmie jest tak ważne?

Dlaczego bezpieczeństwo informacji w firmie jest ważne? Jakie informacje powinny być chronione? Co można zrobić, aby różnego rodzaju dane w firmie chronić?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 28 sierpnia 2023

Co to jest bezpieczeństwo informacji?

Bezpieczeństwo informacji to kompleksowy zestaw praktyk, procedura, narzędzie i działania podejmowane po to, aby chronić informację przed zagrożeniami, nieautoryzowanym wprowadzeniem, zniszczeniem. Jest to proces zapewniający poufność, integralność i udostępnianie informacji w firmie lub organizacji. Informacje dotyczące bezpieczeństwa obejmują aspekty techniczne, jak i organizacyjne, mające na celu minimalizowanie ryzyka naruszeń i zagrożeń.

Dobrze przygotowany proces ochrony informacji w firmie jest niezbędny, ponieważ pomaga on chronić dane, które są cenne i wrażliwe.  Mowa tu m.in. danych pracowników lub klientów, systemach komputerowych i bazach danych, kontach e-mail pracowników, tajemnicach handlowych i procesach technologicznych organizacji, informacjach o produkcie lub usłudze (w tym o cenach), uprawnieniach korporacyjnych, informacjach finansowych, czy hasłach.

Jak zachować bezpieczeństwo informacji w firmie?

Podstawą ochrony danych w firmie jest zapora sieciowa (firewall), czyli urządzenie zabezpieczające sieć, które monitoruje przychodzący i wychodzący ruch sieciowy i decyduje o jego przepuszczeniu lub zablokowaniu na podstawie zestawu określonych zasad.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zapory sieciowe są pierwszą linią obrony w obszarze bezpieczeństwa sieci od ponad 25 lat. Stanowią one barierę pomiędzy zabezpieczoną i kontrolowaną siecią wewnętrzną, która jest godna zaufania i niegodną zaufania siecią zewnętrzną, taką jak Internet. Zaporą sieciową może być sprzęt, oprogramowanie lub oba te elementy.

Szyfrowanie danych i polisa cybernetyczna

Innym sposobem na ochronę informacji w firmie jest szyfrowanie danych w taki sposób, że są one nieczytelne dla każdego, kto nie ma klucza do ich odszyfrowania. Taka ochrona może być stosowana do zabezpieczenia każdego rodzaju danych i w każdym celu. Jednak najczęstsze zastosowania to: poufność (ukrywanie treści), integralność (ochrona przed modyfikacją), uwierzytelnianie (ustalanie tożsamości), niezaprzeczalność (zapobieganie repudiacji / udowadnianie autentyczności). 

Jak chronić swoją firmę?Jak chronić swoją firmę?Jan Wróblewski

Można także wykupić ubezpieczenie cybernetyczne. Najczęściej jest ono dodatkiem do ogólnej polisy ubezpieczeniowej dla firm. Takie ubezpieczenie chroni dane firmy przed atakami hakerów, złośliwym oprogramowaniem oraz innymi formami cyberprzestępczości. Polisa pokrywa również wszelkie straty osób trzecich wynikające z tych zdarzeń, takie jak koszty zbadania incydentu i przywrócenia systemów do normalnego działania.

Uwierzytelnianie

Kolejnych sposobem na ochronę danych jest uwierzytelnianie e-maili. Proces ten potwierdza autentyczność wiadomości elektronicznych. Jest to zabezpieczenie przed phishingiem i spoofingiem, w których przestępcy podszywają się pod firmy lub osoby prywatne, aby oszukać ludzi do klikania linków i podawania swoich danych osobowych.

Jak bezpiecznie przekazywać dane osobowe poza Unię Europejską?Jak bezpiecznie przekazywać dane osobowe poza Unię Europejską? Rafał Stępniewski

Uwierzytelnianie poczty elektronicznej wykorzystuje metodę DomainKeys Identified Mail (DKIM) i/lub Sender Policy Framework (SPF). Protokoły te pozwalają właścicielowi domeny dodać podpis cyfrowy do wiadomości e-mail, aby odbiorcy mogli zweryfikować, że wiadomość pochodzi z autoryzowanego źródła. Wreszcie, możesz użyć DMARC aby powiedzieć swojemu dostawcy poczty elektronicznej, co zrobić, gdy otrzymują e-maile z innych domen, które nie spełniają twoich standardów autentyczności lub legalności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!