Uważaj na fałszywe reklamy i SMS-y od Żabki

Cyberprzestępcy podszywają się pod znaną sieć sklepów – Żabka. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się fałszywe reklamy z nią związane – uważaj na nie!

  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 sierpnia 2023

Fałszywe reklamy Żabki

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała ostrzeżenie dotyczące fałszywych reklam inwestycyjnych, które wykorzystują wizerunek popularnej sieci Żabka. Oszuści próbują kusić potencjalnych inwestorów obietnicą wysokich zysków, jednak KNF apeluje o ostrożność i unikanie tego rodzaju ofert.

Jak działa bezobsługowy sklep Żabka Nano?Jak działa bezobsługowy sklep Żabka Nano? Michał Górecki

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego zaznaczył, że oszuści publikują fałszywe reklamy, które sugerują możliwość dużego zysku poprzez inwestowanie w Żabkę. W rzeczywistości są to jednak próby wyłudzenia pieniędzy od osób, które zainteresowane są inwestycjami. 

Osoby klikające podejrzane linki są kierowane na niebezpieczne strony, a następnie proszone o dokonanie rejestracji oraz wpłatę środków. Oczywiście wszystko po to, aby wyłudzić dane czy pieniądze. 

Fałszywe reklamy inwestycyjne

W sieci pojawiają się też fałszywe reklamy inwestycyjne, które wykorzystują wizerunek znanych marek. W tym przypadku również mowa o wykorzystaniu marki Żabka, ale to tylko jeden z wielu przykładów, gdzie cyberprzestępcy wykorzystują popularność firm dla osiągnięcia swoich celów.

Ponadto, eksperci od cyberbezpieczeństwa podkreślają, że oszuści coraz częściej polują na dane logowania i hasła użytkowników bankowości elektronicznej. W ostatnim czasie podrabiano strony internetowe Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Credit Agricole, aby wyłudzić cenne dane. Dlatego ważne jest, aby dokładnie weryfikować adresy stron bankowych i unikać podejrzanych linków.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

SMS-y od cyberprzestępców

Co więcej – zespół CERT Polska przestrzega też przed SMS-ami, które ostatnimi czasy dostajemy – właśnie od „Żabki”. W treści wiadomości możemy przeczytać m.in., że sieć rozdaje bony rabatowe do swoich sklepów w loteriach. W SMS-ach umieszczone są linki, które oczywiście prowadzą do zainfekowanych stron.

Czy Żabka wprowadzi abonament na jedzenie?Czy Żabka wprowadzi abonament na jedzenie?Anna Petynia-Kawa

Tutaj schemat działania jest również podobny co w przypadku fałszywych reklam w social mediach. Po prostu wyłudzenie pieniędzy, danych czy dostępów od niczego nieświadomych ofiar. Aby wziąć udział w takiej rzekomej “żabkowej loterii” należałoby potwierdzić swoje dane, co prowadzi w rzeczywistości do ich przejęcia przez cyberprzestępców. Dlatego trzeba zdecydowanie uważać na podejrzane SMS-y.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!