Polityka bezpieczeństwa w firmie. Jak ją napisać?

Jak stworzyć politykę bezpieczeństwa w firmie i co w ogóle powinna zawierać? I dlaczego w zasadzie jej potrzebujesz?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 30 sierpnia 2023

Co to jest polityka bezpieczeństwa?

Polityka bezpieczeństwa to spisane cele, strategie i działania, które określają, jak firma zarządza swoimi danymi, je chroni i udostępnia. Jest to dokument ułatwiający zrozumienie celów procedur bezpieczeństwa, zwiększając świadomość pracowników na temat zagrożeń i ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych.

Dlaczego bezpieczeństwo informacji w firmie jest tak ważne?Dlaczego bezpieczeństwo informacji w firmie jest tak ważne? Joanna Gościńska

Ponadto polityka bezpieczeństwa powinna być dostępna dla wszystkich pracowników firmy, a także dla partnerów biznesowych korzystających z zasobów IT.  Co więcej – polityka bezpieczeństwa definiuje, jakie dane i zasoby są krytyczne dla organizacji oraz jak należy je chronić. 

Obejmuje również procedury reagowania na różnego rodzaju zagrożenia, w tym wyciek danych i nieautoryzowany dostęp. Polityka określa również zasady korzystania z kont użytkowników, dostępu do danych i oprogramowania.

Jak stworzyć politykę bezpieczeństwa?

Przed opracowaniem polityki bezpieczeństwa, Twoja firma powinna przeprowadzić audyt infrastruktury IT. To kluczowy krok, który pozwoli zidentyfikować potencjalne zagrożenia i obszary wymagające zabezpieczeń. Audyt powinien obejmować zarówno dane, systemy IT, jak i ludzi mających dostęp do tych zasobów.

Po audycie koniecznie musisz dostosować politykę bezpieczeństwa do swoich możliwości finansowych i organizacyjnych. Wdrażanie zabezpieczeń może wpłynąć na wydajność i produktywność, dlatego polityka powinna być realistyczna i dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. 

Edukacja pracowników jest tutaj kluczowa – szkolenia powinny obejmować nie tylko procedury bezpieczeństwa, ale także idące zmiany w kontekście pracy czy prowadzenia biznesu, a nawet komunikacji. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zaadresuj potrzeby firmy

Kiedy dokonałeś audytu i wszystko zweryfikowałeś – pora na pisanie polityki bezpieczeństwa w formie dokumentu. W nim powinieneś zawrzeć wspomniane wcześniej strategie, cele czy dalsze działania.

Jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw?Jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw?Damian Jemioło

Warto też uwzględnić obecne trendy. Mowa tutaj np. o pracy zdalnej i social mediach. W końcu wpływają one na politykę bezpieczeństwa. Firmy muszą dostosowywać się do nowych zagrożeń i zmieniających się uwarunkowań. Kadra menedżerska powinna być zaangażowana w politykę bezpieczeństwa i świadoma, że to ich działania również są narażone na ryzyko.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!