Uważaj na drukarki HP LaserJet – luka pozwala na wydobycie ważnych informacji

Drukarki HP LaserJet mają poważną lukę w oprogramowaniu. Ta pozwala na wydobywanie informacji zapisanych w pamięci drukarek. HP pracuje nad aktualizacją. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 20 kwietnia 2023

Luka w HP LaserJet

HP – amerykański gigant produkujący m.in. drukarki – wskazuje, że w HP LaserJet znajduje się luka w zabezpieczeniach. Przez nią cyberprzestępcy mogą wydobyć informacje zapisane na Twojej drukarce. HP opisał tę lukę jako CVE-2023-1707 i nadał jej notę 9,1 w 10-punktowej skali. 

Firma twierdzi, że aktualizacja jest już na ukończeniu i obejmie wszystkie drukarki z serii Enterprise LaserJet oraz LaserJet Manager Printers, które były dotknięte błędem w czasie nie dłuższym, niż 90 dni. 

Jak zapewnić tajność dokumentów firmowychJak zapewnić tajność dokumentów firmowychMichał Górecki

Co ciekawe – o luce HP dowiedziało się w lutym. Problem ma jednak dotyczyć nieznacznej ilości drukarek, na których zainstalowane jest oprogramowanie układowe FutureSmart w wersji 5.6 z aktywowanym protokołem IPsec. 

Masz drukarkę HP LaserJet? Oto co możesz zrobić

HP wskazuje, co można zrobić, aby tymczasowo pozbyć się problemu z luką w zabezpieczeniach. Musisz obniżyć wersję firmware oprogramowania do 5.5.0.3 i pozostać na niej do czasu kolejnej łatki. 

Firma podkreśla jednak, że luki nie wykorzystano do pozyskania informacji z drukarek. A przynajmniej HP nie otrzymało żadnego takiego doniesienia. 

FutureSmart to program stworzony przez firmę HP, który pomaga zarządzać drukarkami biznesowymi w sieci. Dzięki niemu operatorzy i administratorzy IT mogą lepiej kontrolować drukarki i utrzymać je w dobrej kondycji. Niestety, program ten ma luki w zabezpieczeniach, przez które hakerzy mogą zdalnie włamać się na drukarki i wprowadzać niebezpieczny kod.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Drukarki mogą być narażone na cyberataki

Podobnie jak każde inne urządzenie podłączone do sieci, drukarki są narażone na różnego rodzaju ataki. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać luki w zabezpieczeniach tych urządzeń, aby zdalnie przejąć nad nimi kontrole lub pozyskać z nich informacje czy wgrać w nie niebezpieczne kody. 

Czy wciąż opłaca się kupić drukarkę atramentową?Czy wciąż opłaca się kupić drukarkę atramentową?Anna Malinowska

Dlatego ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo drukarek i stosować najlepsze praktyki związane z zarządzaniem siecią, takie jak aktualizowanie oprogramowania i stosowanie silnych haseł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!