W USA opracowano drony, które umieją rozpoznać twarze

Amerykańscy naukowcy stworzyli autonomicznego drona, który potrafi rozpoznawać twarze. Maszyna ma służyć między innymi  do ochrony granic, operacji poszukiwawczych oraz misji ratunkowych. Program, w ramach którego powstał bezzałogowiec kosztował Stany Zjednoczone 800 tys. dolarów.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 marca 2023

Dron od misji specjalnych

Amerykańscy naukowcy stworzyli bezzałogowy, autonomiczny dron, który przy wsparciu sztucznej inteligencji jest w stanie rozpoznać ludzką twarz. Rozwiązanie to miałoby znaleźć zastosowanie w „misjach specjalnych” oraz w działaniach wywiadowczych.

Zastosowanie dronów w ochronie firmyZastosowanie dronów w ochronie firmyMartyna Kowalska

Według magazynu „New Scientist” nową technologię – na zlecenie Departamentu Obrony – opracowano w kooperacji Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz firmy RealNetworks z Seattle. Zdaniem autora publikacji, tak wyposażone bezzałogowce mogłyby brać udział w działaniach za granicą.

Protesty obrońców prywatności

Pierwsze doniesienia o rozwiązaniu, które przygotowali amerykańscy naukowcy, wzbudziło jednak wiele kontrowersji. Przeciw autonomicznym dronom, które potrafią rozpoznawać twarz protestują m.in. obrońcy prywatności. Niektóre miasta za oceanem wdrożyły nawet zakazy dla takich technologii (m.in. Portland, San Francisco, Oakland i Berkeley).

Nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa: hakerzy atakują dronyNowe zagrożenie dla bezpieczeństwa: hakerzy atakują dronyMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Autonomiczny bezzałogowiec wspierany przez sztuczną inteligencję powstał w ramach programu badawczego armii USA. Państwo zapłaciło za niego 800 tys. dolarów. Poza dronem stworzono także system uczenia maszynowego pozwalający wykrywać konkretne cele bez udziału człowieka-operatora. „New Scientist” sugeruje, że autonomiczne drony namierzałyby i likwidowały wrogie osoby, ale firma RealNetworks nie mówi jednak w swoim komunikacie o zabijaniu, ale o wykorzystywaniu technologii do ochrony granic, operacji poszukiwawczych oraz misji ratunkowych.

Amerykanie nie byli pierwsi?

Amerykańskie rozwiązanie nie jest pierwszym na świecie. Z raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że bezzałogowce wyposażone w system rozpoznawania twarzy w 2021 roku wykorzystywało już wojsko libijskie. Ponadto nieoficjalnie mówi się, że tego typu drony stosują także chińskie władze. Podobnych rozwiązań używa też dubajska policja, ale w tym wypadku maszyny nie są wyposażone w broń, a jedynie służą monitoringowi.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!