Czy każda firma musi mieć księgową?

Prowadzenie finansów i związanej z tym dokumentacji to jeden z kluczowych aspektów prowadzenia firmy. Czy każda działalność gospodarcza musi mieć księgową? Jak to wygląda w praktyce?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 czerwca 2021

Czym w firmie zajmuje się księgowa?

Przede wszystkim szeroko rozumianymi sprawami finansowymi. Księgowa prowadzi dokumentację firmy w zakresie zysków, a także pomaga obliczyć wysokość należnego za dany miesiąc podatku, który przedsiębiorca musi odprowadzić do państwa.

Aby obliczenia w pełni pokrywały się ze stanem faktycznym, musi ona dysponować szczegółową dokumentacją dotyczącą finansów firmy. Nie wystarczy tylko powiedzieć, że kupiony na firmę laptop kosztował około trzech tysięcy złotych. 

Dla urzędu skarbowego każdy grosz ma znaczenie, dlatego też najlepiej dostarczać księgowej szczegółową dokumentację, w której skład wchodzą po prostu wszystkie rachunki. Czasem szef firmy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jakie dokumenty mogą stanowić koszt dla firmy, a więc można je później odliczyć od prowadzenia działalności.

Różnice dotyczą nawet kosztów zakupu paliwa. Zupełnie inne zasady dotyczą odliczania VAT-u od pojazdu, który jest wykorzystywany do celów prywatno-służbowych, a inne tych pojazdów, które mają prowadzoną kilometrażówkę i korzysta się z nich tylko na potrzeby firmy. Dobra księgowa powinna zwrócić uwagę na takie kwestie.

Czy polskie prawo nakłada obowiązek zatrudniania księgowej

Jednoosobowe działalności gospodarcze nie muszą zatrudniać księgowej. Można powiedzieć, że jest to jedynie możliwość, opcja, jaką właściciel firmy może rozważyć. Możemy samodzielnie obliczać wszystkie koszta prowadzenia działalności i w oparciu o te wyliczenia rozliczać się z fiskusem.

Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych. Czy zawsze jest konieczna?Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych. Czy zawsze jest konieczna?Dorota Kraskowska

Praktyka pokazuje jednak, że jest to zajęcie bardzo angażujące. Prawo podatkowe w Polsce nie należy do zbyt stabilnych, często się zmienia. A wraz z nim modyfikacjom ulegają też zasady odliczania niektórych danin, a także ich wysokość.

Dużą rolę odgrywa już choćby to, czy nasza firma korzysta z Małego ZUS-u Plus, czy rozlicza się w sposób tradycyjny. Nieco inne zasady obliczania zobowiązań wobec państwa dotyczą też osób, które płacą podatek liniowy. Podobne przypadki można mnożyć.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy moja firma potrzebuje księgowej?

Z biegiem czasu na pewno warto zatrudnić taką osobę. Nie musi wiązać się to z utworzeniem w naszej firmie etatu i zatrudniania księgowej na umowę o pracę. Możemy skorzystać też z usługi cyklicznego rozliczania na zasadach B2B. 

Jest to forma korzystna dla obu stron. Przedsiębiorca będzie mógł cieszyć się obsługą swoich finansów przez profesjonalistę, a jednocześnie wyda na nią niewiele pieniędzy. Często zdarza się, że profesjonalna usługa rozliczania naszych zobowiązań w firmie księgowej nie przekracza kwoty 200-300 złotych, zwłaszcza w przypadku tych mniejszych działalności gospodarczych.

Jeśli chcemy mieć więcej czasu na prowadzenie firmy i pracę na rzecz naszych klientów, to zatrudnienie księgowej wydaje się być niezwykle rozsądną opcją, którą na pewno warto rozważyć na poważnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!