Czy można legalnie zapisywać i odtwarzać filmy na smartfonie?

Wokół piractwa w sieci narosło wiele mitów i niedomówień. Niektóre z nich związane są z wykładnią prawa, która obowiązywała jeszcze w XX wieku. Czy można legalnie ściągać i odtwarzać filmy z aplikacji VOD, jakie opłacamy? Odpowiedz na to pytanie jest prosta i… skomplikowana jednocześnie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 października 2021

Jak działają aplikacje VOD?

Model działania tego typu narzędzi jest bardzo prosty. Po zalogowaniu się i opłaceniu abonamentu zyskujemy dostęp do bazy treści, jakie oferuje wybrane narzędzie. W zależności od platformy, mogą to być tylko filmy, ale także filmy lub seriale. Aby je odtwarzać wymagane jest stałe połączenie z internetem.

W Polsce działa spora ilość dostawców legalnych treści. Wbrew pozorom, to nie tylko Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video. Liczba dostawców jest o wiele większa. Można z nimi zapoznać się na stronie legalnakultura.pl. Dlaczego to takie ważne? Cóż, wynika to z jednej, bardzo prostej kwestii.

Powinniśmy pamiętać o tym, że nie wszystkie aplikacje oferują treści legalne. Jeśli chcemy mieć pewność, że korzystamy z treści, które są dopuszczone do obiegu i nie wzbudzają podejrzeń ze strony żadnych instytucji, to zawsze powinniśmy sprawdzić, czy dana platforma działa u nas w pełni legalnie.

Czy można pobierać pliki z aplikacji VOD?

Istnieje możliwość legalnego zapisania na urządzeniu takich plików wraz z ich późniejszym odtworzeniem, na przykład wtedy, gdy będziemy offline, poza zasięgiem internetu, na przykład na wakacjach w ciepłych krajach. Warto jednak pamiętać o tym, że użytek takich plików musi odbywać się na jasno określonych zasadach.

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Przede wszystkim, usługodawca, dzięki któremu korzystamy z danego narzędzia powinien zapewnić nam taką możliwość. Zwykle po tąpnięciu na ikonkę wybranego filmu lub serialu od razu mamy możliwość pobrania pliku na dysk naszego urządzenia mobilnego. Jeśli taka ikonka występuje, to oznacza to, że jest to działanie dopuszczalne, czyli takie, które nie łamie regulaminu aplikacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zwykle zyskujemy w ten sposób pewien czas, jaki mamy na zobaczenie filmu czy serialu. Niektóre aplikacja automatycznie kasują taki plik z pamięci danych urządzenia w chwili, gdy dany materiał zostanie przez nas odtworzony, jednak nie jest to regułą, którą praktykowaliby wszyscy dostawcy treści VOD działający w Polsce czy na świecie.

Jakie są ograniczenia dla oglądania filmu pobranego z VOD?

Na pewno nie wolno stremować takich plików i udostępniać ich szerokiej publice. To działanie, które zwykle jest niedopuszczalne i może skutkować pewnymi problemami natury formalno prawnej. Wyjątek stanowią aplikacje, które dają możliwość zakupu tak zwanej licencji komercyjnej, która pozwala na streaming na innych zasadach.

Warto pamiętać też o tym, że w polskim prawie funkcjonuje tak zwany krąg osób bliskich. Jeśli mieszkamy z żoną lub partnerem, to — trzymając się wykładni prawa — powinniśmy być w stanie legalnie zobaczyć taki zapisany wcześniej w pamięci urządzenia odcinek z taką osobą. Paradoksalnie, nie oznacza to, że użytek dozwolony jest też dla większego grona odbiorców, z którymi nie pozostajemy w bliskich relacjach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!