Czy w 2021 roku warto zaopatrzyć się w telefon z modemem 5G?

Standardy łączności bezprzewodowej stale ewoluują. Jeszcze niedawno dominującym pasmem było 3G. Obecnie na zdecydowanej większości terytorium kraju, mamy dostęp do łączności 4G LTE, a w dużych aglomeracjach miejskich już zaczynają pojawiać się pierwsze przekaźniki sieci 5G. Czy to dobry moment, by zakupić telefon z dedykowanym modemem?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 lipca 2021

Czym wyróżnia się łączność 5G?

Przede wszystkim szybkością. Zarówno wysyłania plików, jak i tempa ich odbierania. Mało kto pamięta jednak o tym, że w parze z szybkością transferu danych idzie jeszcze jedna, niezwykle ważna kwestia: redukcja liczby milisekund, co oznacza skrócenie czasu reakcji.

Będąc w odległości kilku tysięcy kilometrów od miejsca docelowego — na przykład naszego domu — możemy, niemal w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień, nawigować wybranymi sprzętami, na przykład robotem sprzątającym czy urządzeniami IoT.

Stwarza to gigantyczne możliwości dla niemal wszystkich sektorów gospodarki. Od produkcji, przez branże hi-tech, to firmy, które produkują samochody. Jest więcej niż prawdopodobne, że nowoczesne pojazdy z modemem 5G będą w stanie dynamicznie wymieniać się z centrami zarządzania ruchem wszystkimi kluczowymi danymi.

Daje to realną szansę na stworzenie bezpiecznych, w pełni autonomicznych pojazdów. Kwestią czasu jest też wdrożenie standardu 5G na statkach kosmicznych, dzięki czemu transmisja danych nie dość, że będzie mogła być realizowana w wysokich rozdzielczościach, to jeszcze znacznie zmniejszą się opóźnienia w transferze danych.

Czy telefon z modemem 5G jest drogi?

Jeszcze kilka miesięcy temu za takie urządzenie trzeba było zapłacić ponad dwa tysiące złotych. Technologia ma jednak to do siebie, że bardzo szybko tanieje. Przykład ten doskonale sprawdził się także i tym razem. Dziś bez trudu można kupić urządzenie z półki średniej, które kosztuje około 1500 złotych, a ma już na pokładzie modem 5G.

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?Jan Wróblewski

Standard staje się też coraz popularniejszy wśród wielu różnych producentów. 5G to już nie tylko domena chińskich firm (które przez pewien czas były na tym polu liderem): w łączność 5G weszli też producenci z Korei Południowej oraz ze Stanów Zjednoczonych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto też wskazać na to, że łączność 5G nie jest tylko domeną Androida. Owszem, ze względu na o wiele większą liczbę urządzeń, to właśnie smartfonów napędzanych tym systemem jest najwięcej, jednak dwunasta generacja iPhone’ów także wspiera ten standard.

Czy w 2021 roku warto kupić smartfona z 5G?

Zdania na ten temat będą podzielone. Z jednej strony jest to inwestycja w przyszłość naszej firmy, a z drugiej strony wciąż można rozpatrywać ją jako zbędny wydatek. Dlaczego? Ponieważ nadajniki 5G pokrywają niewielki obszar Polski. W praktyce tylko największe aglomeracje mogą korzystać z tego pasma.

Wiele wskazuje na to, że technologia będzie coraz powszechniejsza, jednak na dziś dzień chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy 5G stanie się powszechniejszym modelem połączenia z siecią niż 4G LTE. Można więc kupić telefon z takim modemem (na dodatek za całkiem niezłą cenę), jednak jeśli nie będziemy mieli go na wyposażeniu firmy, to na pewno nic strasznego się nie stanie. Przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!