Co to jest ISO 27001?
ISO/IEC 27001 to międzynarodowa norma standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Standard ten ma zastosowanie we wszystkich firmach i organizacjach, gdzie informacja stanowi wymowną wartość bądź jej ochrona wynika z odpowiednich przepisów prawa. ISO 27001 wspomaga nie tylko ochronę informacji w formie elektronicznej, ale także zapisanych w formie papierowej, oraz na różnych przenośnych nośnikach do zapisywania informacji. Podsumowując, to zbiór najlepszych metod zarządzania, gwarantujących ochronę danych klientów.
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 lipca 2021
Certyfikacja ISO/IEC 27001 – najlepsze korzyści i przebieg wdrożenia
System bezpieczeństwa informacji wspomagany ISO 27001 pomaga skutecznie realizować zadania związane z poufnością danych w firmie. Posiadanie certyfikatu zapewnia klientom bezpieczeństwo, że systemy przetwarzania danych i informacji spełniają największe wymogi oraz to, że firma funkcjonuje zgodnie z przepisami prawa.
Ściśle określone systemy bezpieczeństwa wdrożone w firmie dzięki certyfikatowi ISO 27001 zwiększa zaufanie klientów i partnerów biznesowych, a także zwiększa kompetencje pracowników w kwestii bezpieczeństwa danych. Dzięki skutecznej ochronie wrażliwych danych minimalizuje się potencjalne zagrożenia i kradzież danych. Przedsiębiorstwo posiadające certyfikat zwiększa swoją konkurencyjność na rynku.
Etapy wdrażania ISO 27001
Proces wdrożenia ISO 27001 jest dwuetapowy. Pierwszy etap to audyt wewnętrzny, która ma za zadanie sprawdzić, czy spełnione są wszystkie standardy ISO 27001. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku można przystąpić do audytu zewnętrznego. Za wdrożenie certyfikacji ISO odpowiedzialne są specjalne jednostki certyfikujące należące do Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).
Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Martyna Kowalska
Na dzień dzisiejszy działa około 30 jednostek certyfikujących. Warto wybrać jednostkę współpracującą z PCA, ponieważ uzyskany certyfikat oznaczony jest logiem IAF, który jest honorowany na całym świecie. Audyt zewnętrzny dzieli się na kolejne dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy przeglądu dokumentacji, a etap drugi dotyczy sprawdzania funkcjonowania systemu zarządzania w organizacji.
Audytor podczas certyfikacji skupia się m.in. na:
polityce bezpieczeństwa informacji,
metodyce analizy ryzyka,
udokumentowaniu procedur bezpieczeństwa,
zidentyfikowaniu zagrożeń bezpieczeństwa informacji.
Po pozytywnej certyfikacji przeprowadzonej przez audytora otrzymujemy certyfikat ISO/IEC 27001.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak długo ważny jest certyfikat ISO/IEC 27001?
Certyfikaty przyznawane są na trzy lata. Pierwszy nadzór jest po roku od otrzymania certyfikatu, a kolejny po dwóch latach od certyfikacji. Nadzory mają na celu sprawdzić, czy nadal spełniane są wszelki normy związane z certyfikatem ISO/IEC 27001. Po trzech latach firma chcąca mieć dalej certyfikat musi starać się o odnowienie ISO. Koszt odnowienia certyfikatu jest nieco niższy niż samo uzyskanie certyfikatu.
Podsumowując posiadanie certyfikatu ISO/IEC 27001 jest bardzo korzystne dla firm czy organizacji, zapewniając najlepsze zabezpieczenie danych i wzmocnienie pozycji na rynku światowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?