Kody PKD w firmie — jak nimi zarządzać? Na co wpływają?

Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności musi podawać każdy przedsiębiorca. Dzięki nim ustawodawca wie, w jakim obszarze rynku działa nasza firma. Inne kody PKD mają na przykład firmy remontowe, a inne media internetowe. O czym powinniśmy pamiętać, wpisując kody PKD?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 lipca 2021

Jak skonstruowany jest kod PKD?

Głównym elementem jest sekcja. W sekcji znajduje się 21 rodzajów działalności, które są powiązane ze sobą ze względu na ogólny model pracy. W jednej sekcji znajdziemy więc na przykład mechanika samochodowego oraz wulkanizatora i lakiernika. Wspólnym mianownikiem jest tutaj to, że każda z tych form działalności z założenia opiera się na pracy z samochodami.

Drugim poziomem PKD są działy. Każdy dział składa się z aż 88 podgrup. Kolejnym elementem jest grupa. Jest to trzycyfrowy kod numeryczny. W skład grupy wchodzą aż 272 różne rodzaje działalności. Na samym końcu występuje klasa. To 4-cyfrowy kod, który swoim zasięgiem obejmuje aż 615 rodzajów działalności.

W polskim porządku prawnym (co nie jest już zgodne z zasadami NACE REV2) występuje też podklasa. Oznacza się ją 5-znakowym kodem alfanumerycznym. Podawanie podklasy nie jest obowiązkowe, dotyczy ono raczej szeroko rozumianej statystyki publicznej. 

Kody PKD zostały wyodrębnione w polskim porządku prawnym bardzo szybko, bo już w 1993 roku. Z biegiem czasu ewoluowały. Stały się też zgodne ze standardami międzynarodowymi. Najnowsza wersja: PKD 2007, jest w pełni zgodna z wytycznymi, jakie na nasz kraj narzuca Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Gdzie można zapoznać się z listą kodów PKD?

Ustawodawca przewidział taką możliwość. Istnieje rządowa strona, dzięki której szybko możemy ustalić, jaki kod PKD będzie dla naszej działalności odpowiedni. Jeśli skorzystamy z niektórych ogólnodostępnych baz danych (na przykład KRS i NIP) to możemy szybko zapoznać się z kodami PKD, jakie zgłosiły niektóre działalności gospodarcze.

Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Martyna Kowalska

Warto wiedzieć też o tym, że kody Polskiej Klasyfikacji Działalności nie są przyznawane na stałe i nie można ich później zmienić. Jest wręcz odwrotnie. W niemal dowolnej chwili możemy usunąć niektóre oznaczenia z naszego PKD lub dodać nowe.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Załóżmy, że nasza firma produkcyjna nagle zrezygnowała z obsługi klienta (z działu biurowego) i skupia się tylko na produkcji konkretnego dobra. W takiej sytuacji powinniśmy wykreślić z rejestru odpowiednie kody PKD. Analogicznie, jeśli nagle zaczęliśmy dostarczać wyprodukowane towary do klienta samodzielnie, powinniśmy poszerzyć zakres PKD.

Lepiej podawać jak najwięcej czy jak najmniej kodów PKD?

Praktyka wielu firm pokazuje, że im więcej, tym lepiej. Dlaczego? Można tu wskazać na przykład na certyfikację ISO 9001:2015. Zgodnie z zasadami, nie możemy dążyć do uzyskania certyfikatu na rzeczy, jakie nie są wymienione w naszym PKD.

Jeśli nasza firma na przykład skupia się na spedycji, ale ma też dobrze rozwinięty dział IT, którego nie ma w naszych kodach PKD, to nawet jeśli będziemy spełniać wszystkie rygorystyczne standardy, na ten fundament naszej działalności nie uzyskamy certyfikatu ISO.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!