Bezpieczeństwo w sieci — o czym powinniśmy pamiętać?

Żyjemy w czasach, kiedy zdecydowana większość naszych działań realizowana jest w przestrzeni wirtualnej. Trend ten został dodatkowo przyspieszony przez pandemię koronawirusa, która zmusiła wiele osób do zmiany swoich nawyków. Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 lipca 2021

W jakich płaszczyznach należy podejść do bezpieczeństwa w internecie?

Na pewno w jak najszerszych. Z jednej strony nie wolno bagatelizować bezpieczeństwa w miejscu pracy, a z drugiej strony nie powinno się też bagatelizować kwestii związanych z cyfrową higieną w domu, bez względu na to, czy korzystamy ze smartfona, czy z komputera PC.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych różni się od tego, w jaki sposób chronimy naszą prywatność na komputerach PC. Oczywiście można wskazać na szereg elementów wspólnych, na przykład na dużą rolę antywirusów oraz aplikacji do walki z malware, jednak jest też kilka innych kwestii.

Smartfony bazują na aplikacjach. Powinniśmy upewnić się, jakie aplikacje instalujemy na naszych telefonach. Mimo tego, że poziom bezpieczeństwa tak w Sklepie Play jak i w iStore od Apple stopniowo rośnie, to wciąż może dojść do sytuacji, kiedy sami zainstalujemy na naszych telefonach oprogramowanie śledzące każdy nasz krok.

Powinno się też zwracać możliwie jak największą uwagę na to, jakie uprawnienia nadajemy aplikacjom. Jeśli gra żąda od nas informacji o lokalizacji, zdjęciach czy wielu innych rzeczach, które nie są z nią bezpośrednio związane, to powinno nam to dać do myślenia.

Na szczęście z biegiem czasu coraz więcej producentów zrozumiało, że prywatność ma znaczenie. Dziś bez większego problemu możemy wyłączyć na przykład gromadzenie danych o naszej aktywności przez GPS w wybranych aplikacjach mobilnych. To spory atut, który warto docenić. 

Jak dbać o bezpieczeństwo komputera w pracy?

Na pewno trzeba wskazać na to, by oddzielić życie prywatne od zawodowego. Na komputerze w miejscu pracy nie powinno się logować do swojej poczty czy uwielbianych przez wiele osób mediów społecznościowych. Może rodzić to pewne problemy.

Jak zabezpieczyć transfer plików?Jak zabezpieczyć transfer plików?Michał Górecki

Można tu wskazać na przykład na sytuację, kiedy otwieramy i instalujemy na firmowym urządzeniu załącznik, który okazuje się złośliwym wirusem. Trudno będzie później obronić decyzję o instalacji takiej aplikacji, gdy przełożony lub szef wezwie nas do siebie na dywanik.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Musimy też zachować wzmożoną czujność, gdy podpinamy do firmowego komputera na przykład zewnętrzny nośnik danych, bez względu na to, czy będzie to dysk twardy, czy pendrive, czy płyta CD lub DVD. Korzystajmy tylko z tych dysków, których jesteśmy pewni.

Bezpieczny komputer w domu

Na pewno powinniśmy pamiętać o oprogramowaniu antywirusowym. To fundament, na którego bazie można już całkiem nieźle dbać o swoje cyfrowe bezpieczeństwo. Warto pamiętać też o tym, że zdecydowana większość aplikacji antywirusowych jest dostępna do użytku domowego za darmo. 

Uważajmy też na to, jakie linki klikamy. Zwykle sensacyjne artykuły z social mediów mają mało wspólnego z rzeczywistością, a są jedynie narzędziem w rękach hakerów, które mają na celu wyłudzenie naszych danych osobowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!