Radio z Android Auto: jakie funkcje oferuje?

Android Auto to dedykowane oprogramowanie, które w ciągu lat stało się jednym z liderów software’u, z jakim spotykamy się w różnych samochodach. Dziś o wiele łatwiej wskazać na producenta, który nie wspiera Android Auto niż po kolei wymieniać tych, których auta są już z nim kompatybilne.

  • Michał Górecki
  • /
  • 22 lipca 2021

Co umożliwia Android Auto?

U podstaw powstania tego oprogramowania leży zmniejszenie korzystania ze smartfona przez kierowców. Dlaczego? Ponieważ wiele badań wykazało, że te kilka sekund, które poświęcamy, by odebrać połączenie, lub odczytać SMS-a może kosztować nas życie. O wypadek bardzo prosto.

Aplikacja została zapowiedziana już w 2014 roku, a w pierwszych państwach wdrożono ją rok później, w 2015 roku. Od tego czasu funkcjonalność oprogramowania jest coraz bardziej rozwijana. Dziś Android Auto nie tylko dostępny jest w większości państw na świecie, ale też mocno ewoluował.

Kluczowymi funkcjami jest oczywiście integracja naszego samochodu z ekosystem Android Auto. W tym celu korzystamy z dedykowanej aplikacji, której musimy nadać odpowiednie uprawnienia, w tym między innymi do naszych kontaktów, telefonu oraz wiadomości tekstowych.

Google podeszło do tego narzędzia bardzo praktycznie. Nie powinno więc dziwić, że w nowszych pojazdach Android Auto jest w pełni zintegrowany z Asystentem Google. Komendy możemy wypowiadać, nie trzeba już nawet naciskać na menu nawigacyjne na kierownicy lub ekranie dotykowym.

Kluczowe funkcjonalności Android Auto

Lista jest dość długa. Z jego pomocą można odbierać, a także wybierać i odrzucać połączenia telefoniczne. Nowsze pojazdy dają też możliwość odczytania wiadomości tekstowych, a dzięki Asystentowi Google można podyktować odpowiedzi na e-maile czy wiadomości tekstowe. 

Bezpieczne korzystanie z komputera. Jak być zdrowym?Bezpieczne korzystanie z komputera. Jak być zdrowym?Mikołaj Frączak

Kluczowym elementem ekosystemu są oczywiście uwielbiane na całym świecie Mapy Google. Jeśli system wykryje, że w aucie mamy ekran, mapa będzie wyświetlana. Jeśli go nie mamy, można skorzystać z porad głosowych. To ogromny wzrost naszego bezpieczeństwa. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Android Auto wspiera też wiele aplikacji zewnętrznych. Można przez niego streamować na przykład naszą ulubioną muzykę ze Spotify. Z roku na rok pojawiają się też kolejne aplikacje, które umożliwiają nawet oglądanie na ekranie pojazdu filmów czy teledysków.

Jak sprawdzić, czy moje auto wspiera standard Android Auto?

Najprościej wejść na dedykowaną stronę projektu od Google i skorzystać z umieszczonej tam wyszukiwarki. Jest też prostszy sposób. Jeśli (mimo pobrania i włączenia) aplikacji na smartfona, pojazd nie może połączyć się z autem ani przez Bluetooth, ani przez łączność kablową, to zapewne nie mamy tego modułu. Jest on już dość popularny, jednak zdarza się, że nawet auta z 2018 roku nie są w niego wyposażone.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najprościej dokupić radio, które jest z Android Auto kompatybilne. Większość firm, która działa w Polsce, ma w swojej ofercie takie moduły. Nie są one drogie, a na dodatek, pod wieloma względami, oferują więcej niż tradycyjne radioodbiorniki, jakie zapewnia producent pojazdu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!