Urządzenia typu 2 in 1: czy wciąż opłaca się je kupować?

Kilka lat temu na rynku nagle wybuchła wielka moda na sprzęty typu dwa w jednym. Zwykle były to hybrydy tabletów z laptopami, które składały się z dedykowanej, dopinanej na specjalne złącze magnetyczne, klawiatury. Czy w 2021 roku wciąż warto inwestować w te konstrukcje?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o sprzętach typu dwa w jednym?

Szczytowa fala ich popularności związana jest z ekspansją Androida na coraz to nowe urządzenia. Warto jednak odnotować, że Microsoft postanowił nie przyglądać się z boku tym wydarzeniom, a szybko zaczął podpisywać umowy o współpracy z kolejnymi firmami.

I tak, Windows (8.1, a z biegiem czasu 10) coraz częściej trafiał pod strzechy tabletów, które w sprytny sposób udawały laptopy. Ultra-mobilność musiała jednak mieć jakąś cenę. W tym przypadku była nią o wiele gorsza specyfikacja techniczna. Z czego to wynikało?

Na pewno nie ze złej woli twórców urządzeń czy oprogramowania. Po prostu w sprzęt, którego grubość nieznacznie przekraczała centymetr, trudno było zmieścić topowe podzespoły, na czele z dużą ilością pamięci RAM, bardzo wydajnym procesorem oraz szybkim dyskiem SSD o dużej pojemności.

W zamian użytkownicy często mogli odnaleźć w zestawach sprzedażowych dedykowane rysiki, które rzekomo miały usprawnić nawigację po interfejsie dotykowym, który był jednym ze znaków rozpoznawczych urządzeń dwa w jednym. 

Różne firmy różnie podchodziły też do kwestii przekątnej wyświetlacza. Czasem zdarzały się maluchy o przekątnej ośmiu cali, jednak o wiele częściej przekątna ekranu wahała się między 11 a 13 cali. Sporadycznie była ona nawet nieco większa.

Jaką specyfikację techniczną powinno mieć dobre urządzenie 2 in 1?

Na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na procesor. Jeśli będzie on wykonany w architekturze 64-bitowej, a liczba i prędkość taktowania rdzeni będzie odpowiednio duża, to jest spora szansa na to, że uda się na tym urządzeniu uruchomić Windows 10 i pracować pod dużym obciążeniem.

Jak zaktualizować Androida?Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki

Warto celować w sprzęty, które mają nie mniej niż 8 GB pamięci RAM. Z dość oczywistych względów, które można świetnie podsumować jednym słowem: wydajność, lepiej unikać komputerów 2in1, które mają dysk eMMC. O wiele lepiej poszukać sprzętu, który pracuje pod kontrolą dysku SSD.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W przypadku tak mobilnych konstrukcji można też zwrócić uwagę na pojemność i wydajność akumulatora. Jeśli nie jesteśmy do danego sprzętu przekonani, zawsze lepiej będzie sprawdzić czas pracy w niezależnych testach, jakie można znaleźć w sieci.

Czy wciąż opłaca się kupić urządzenie dwa w jednym?

Zdania są podzielone. Laptop z interfejsem dotykowym przypadł do gustu wielu użytkownikom. Trend na tyle przyjął się w branży, że wiele firm zaczęło nawet tworzyć pełnoprawne ekrany z wyświetlaczem dotykowym. Pokazuje to dość dobitnie, że liczba osób, które lubią tapnąć w ekran, zamiast najeżdżać na ikonkę kursorem, wciąż rośnie.

Na rynku jest coraz mniej urządzeń 2in1. O wiele częściej spotykamy się z tabletami, które wspierają dedykowany moduł klawiatury. Takie rozwiązanie rozwija na przykład Samsung, ale i Apple.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!