Urządzenia typu 2 in 1: czy wciąż opłaca się je kupować?

Kilka lat temu na rynku nagle wybuchła wielka moda na sprzęty typu dwa w jednym. Zwykle były to hybrydy tabletów z laptopami, które składały się z dedykowanej, dopinanej na specjalne złącze magnetyczne, klawiatury. Czy w 2021 roku wciąż warto inwestować w te konstrukcje?

Urządzenia typu 2 in 1: czy wciąż opłaca się je kupować?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o sprzętach typu dwa w jednym?

Szczytowa fala ich popularności związana jest z ekspansją Androida na coraz to nowe urządzenia. Warto jednak odnotować, że Microsoft postanowił nie przyglądać się z boku tym wydarzeniom, a szybko zaczął podpisywać umowy o współpracy z kolejnymi firmami.

I tak, Windows (8.1, a z biegiem czasu 10) coraz częściej trafiał pod strzechy tabletów, które w sprytny sposób udawały laptopy. Ultra-mobilność musiała jednak mieć jakąś cenę. W tym przypadku była nią o wiele gorsza specyfikacja techniczna. Z czego to wynikało?

Na pewno nie ze złej woli twórców urządzeń czy oprogramowania. Po prostu w sprzęt, którego grubość nieznacznie przekraczała centymetr, trudno było zmieścić topowe podzespoły, na czele z dużą ilością pamięci RAM, bardzo wydajnym procesorem oraz szybkim dyskiem SSD o dużej pojemności.

W zamian użytkownicy często mogli odnaleźć w zestawach sprzedażowych dedykowane rysiki, które rzekomo miały usprawnić nawigację po interfejsie dotykowym, który był jednym ze znaków rozpoznawczych urządzeń dwa w jednym. 

Różne firmy różnie podchodziły też do kwestii przekątnej wyświetlacza. Czasem zdarzały się maluchy o przekątnej ośmiu cali, jednak o wiele częściej przekątna ekranu wahała się między 11 a 13 cali. Sporadycznie była ona nawet nieco większa.

Jaką specyfikację techniczną powinno mieć dobre urządzenie 2 in 1?

Na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na procesor. Jeśli będzie on wykonany w architekturze 64-bitowej, a liczba i prędkość taktowania rdzeni będzie odpowiednio duża, to jest spora szansa na to, że uda się na tym urządzeniu uruchomić Windows 10 i pracować pod dużym obciążeniem.

Jak zaktualizować Androida?Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki

Warto celować w sprzęty, które mają nie mniej niż 8 GB pamięci RAM. Z dość oczywistych względów, które można świetnie podsumować jednym słowem: wydajność, lepiej unikać komputerów 2in1, które mają dysk eMMC. O wiele lepiej poszukać sprzętu, który pracuje pod kontrolą dysku SSD.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

W przypadku tak mobilnych konstrukcji można też zwrócić uwagę na pojemność i wydajność akumulatora. Jeśli nie jesteśmy do danego sprzętu przekonani, zawsze lepiej będzie sprawdzić czas pracy w niezależnych testach, jakie można znaleźć w sieci.

Czy wciąż opłaca się kupić urządzenie dwa w jednym?

Zdania są podzielone. Laptop z interfejsem dotykowym przypadł do gustu wielu użytkownikom. Trend na tyle przyjął się w branży, że wiele firm zaczęło nawet tworzyć pełnoprawne ekrany z wyświetlaczem dotykowym. Pokazuje to dość dobitnie, że liczba osób, które lubią tapnąć w ekran, zamiast najeżdżać na ikonkę kursorem, wciąż rośnie.

Na rynku jest coraz mniej urządzeń 2in1. O wiele częściej spotykamy się z tabletami, które wspierają dedykowany moduł klawiatury. Takie rozwiązanie rozwija na przykład Samsung, ale i Apple.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!