Czy warto inwestować w bezpieczeństwo środowiskowe w firmie?

Z roku na rok coraz więcej firm inwestuje w bezpieczeństwo ekologiczne. Rośnie znaczenie ekologii, a także pojawiają się kolejne akty prawne, które narzucają na przedsiębiorców coraz więcej obowiązków. Jak zorganizować politykę bezpieczeństwa środowiskowego w firmie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o bezpieczeństwie środowiskowym?

Z zasady jest to zespół cyklicznie podejmowanych działań, które mają zapewnić dobrą kondycję ekosystemu, w jakim znajdujemy się zarówno my, jak i — w ujęciu nieco szerszym — nasza firma. Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie o to, jak zacząć dbać o środowisko w naszym otoczeniu.

W Stanach Zjednoczonych bardzo dobrze przyjęła się tak zwana samoregulacja. Oznacza to, że podmioty gospodarcze dostały od państwa przysłowiową wolną rękę i mogą ustalać wytyczne i standardy ochrony środowiska w taki sposób, jaki postanowimy.

W Europie działalności gospodarcze mają nieco mniej swobody. Na Starym Kontynencie świetnie przyjęły się precyzyjne regulacje prawne. W Polsce musimy podchodzić do nich na trzy sposoby. Pokazuje to dość jednoznacznie, że bezpieczeństwo środowiskowe w naszym kraju wymaga sporej znajomości przepisów.

Nadrzędną rolę odgrywa oczywiście prawodawstwo europejskie. Jeśli Unia Europejska wyda akt prawny, który będzie przez nasz rząd ratyfikowany, to musimy go przestrzegać. Kolejne akty prawne powstają w Sejmie. Tutaj również przedsiębiorca zobowiązany jest do ich przestrzegania. Coraz częściej zdarza się też, że gminy mogą w pewnym stopniu wpływać na bezpieczeństwo środowiskowe, co również należy wziąć pod uwagę.

Kompleksowa polityka bezpieczeństwa środowiskowego w firmie

Praktyka wielu firm z zachodu pokazuje, że podmioty gospodarcze nie mogą tylko i wyłącznie próbować reagować na zmiany w prawie. Tworzy to ryzyko działań nieefektywnych, a na dodatek nieskoordynowanych, które czasem mogą stać w sprzeczności z wartościami firmy.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

O wiele lepiej jest opracować samodzielną politykę środowiskową, która nie tylko będzie zgodna z ustawami i rozporządzeniami Unii Europejskiej czy parlamentu, ale pod wieloma względami zapewni nam elastyczność oraz oszczędności w budżecie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad pozyskiwaniem zielonej energii z paneli fotowoltaicznych. To jedna z najprostszych metod, która zwiększa troskę o środowisko, a na dodatek pomaga nam zaoszczędzić. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości panele, to oszczędności mogą być całkiem spore.

Bezpieczeństwo środowiskowe zaczyna się od budowania świadomości

Najważniejszym działaniem jest ciągła edukacja pracowników. Praktyka wielu firm pokazuje, że czasem nawet tak błaha rzecz, jak segregacja śmieci może być poważnym problemem, który w dużej mierze wynika z niewiedzy. Rolą pracodawcy jest więc edukacja zespołu.

Sporo dobrego wprowadziła też Baza Danych Odpadowych, czyli popularne BDO, do którego wiele działalności musi obowiązkowo się dopisać. Mimo wielu kontrowersji, to zdecydowanie dobry krok, który może pomóc nam troszczyć się o jakość środowiska w naszym otoczeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!