Czy warto kupić tablet z Windows na pokładzie?

Ekosystem od Microsoftu ewoluował w dość zaskakujący sposób. Oczywiście firma wyszła od rynku PC, gdzie nawet dziś, w niespełna trzy dekady po premierze legendarnego Windowsa 95, wciąż jest liderem, jednak po drodze pojawiło się też kilka innych obszarów rynku, gdzie Windows mógł zaistnieć. Jednym z nich są tablety.

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 października 2021

Czym wyróżniają się tablety z Windows?

Przede wszystkim trzeba wskazać na to, że jest to gatunek niezwykle niszowy. Microsoft miał bardzo mocne wejście w rynek, w czym dobitnie pomagał Windows 8 i 8.1 ze swoim słynnym, kafelkowym interfejsem, jednak w ostatecznym rozrachunku, mobilne okienka musiały uznać wyższość Androida i Apple iPad OS. 

Nie oznacza to jednak, że nawet dziś, w 2021 roku, nie da się kupić urządzeń tego typu, które napędza Windows. Nie są to jednak (w większości) sprzęty dla użytkowników prywatnych, a raczej wyspecjalizowane urządzenia, z jakimi można spotkać się na przykład w niektórych lokalach czy firmach świadczących usługi z branży IT.

Dość ciekawym połączeniem tego ekosystemu jest oczywiście Microsoft Surface, który łączy w sobie mobilność tabletu ze specyfikacją techniczną i potencjałem obliczeniowym dobrej jakości laptopa. Mimo tego, że jest to urządzenie bliskie ideału, to jednak wciąż pozostaje niszowe.

Główna różnica między tabletami, na których pracuje Windows, dotyczy architektury procesora. Często takie urządzenia korzystają z procesorów z grupy ARM x64, czyli układów 64-bitowych. Zapewnia to bardzo duży wybór aplikacji, a także i gier. 

W czym tablety z Windows ustępują pola konkurentom?

Na pewno w uniwersalności, a także w liczbie dostępnych urządzeń z najwyższej półki. Widać to doskonale zwłaszcza wtedy, gdy spojrzymy na obóz Androida. To właśnie tam działają i tworzą swoje sprzęty tacy potentaci, jak Samsung, Huawei czy Lenovo.

Naruszenia ochrony danych osobowych a kary pieniężneNaruszenia ochrony danych osobowych a kary pieniężneRafał Stępniewski

Duży wybór to także szansa zakupu ciekawych produktów w wielu różnych półkach cenowych. Ekosystem Windows jest tutaj dość mocno okrojony i raczej na próżno szukać ciekawych urządzeń w sektorze mid lub high-end. To kolejny kłopotliwy obszar.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy iPady od Apple także oferują o wiele więcej? Przecież często są to urządzenia bardzo drogie, prawda? Owszem, jednak poza ceną warto zwrócić też uwagę na długie wsparcie techniczne. Firma z Cupertino zapewnia aktualizacje nawet przez sześć lat. Konkurencja nie oferuje tak długiego wsparcia technicznego.

Czy warto kupić tablet z Windows?

Użytkownicy komercyjni, którzy muszą patrzeć na zgodność z konkretnymi aplikacjami, jakich używają każdego dnia w swojej pracy, na pewno znajdą ciekawy produkt z Windows, który spełni ich oczekiwania. Dla nich ten ekosystem będzie jak znalazł.

Jeśli jednak poszukujemy urządzenia do konsumowania treści i do grania w gry, to wydaje się, że lepszym wyborem będzie albo urządzenie od Apple, albo jakiś ciekawy tablet z obozu Androida. Ogromne sklepy z aplikacjami, jakie mają te dwie platformy, to gwarancja rozrywki i ogromny komfort, który na pewno docenią też nasze oczy. Zwłaszcza wtedy, gdy przy ekranie spędzamy wiele godzin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!