Edycja dokumentów na smartfonie: jak robić to wygodnie?
Są czasem takie sytuacje, kiedy jesteśmy pozbawieni dostępu do laptopa, a szybko musimy poprawić jakiś dokument. Czasem jest to wiadomość e-mail, która dla niemal każdego urządzenia mobilnego nie stanowi większego problemu, ale też zdarza się, że jest to plik w rnformacie.docx czy.odt. Jak szybko edytować takie pliki?
- Mikołaj Frączak
- /
- 7 października 2021
Edytowanie dokumentów na smartfonie — co trzeba wiedzieć?
Jeśli nie mamy żadnych szans na skorzystanie z laptopa, to nie ma co wpadać w panikę. W zdecydowanej większości przypadków z użyciem smartfona (czy to z iOS od Apple, czy z Androidem na pokładzie) będziemy w stanie wykonać choćby podstawowe działania.
Kluczową rolę odegrają oczywiście odpowiednie, kompatybilne z danym formatem plików, aplikacje. I tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko edytować plik wygenerowany w Wordzie przy pomocy pakietu Microsoft Office lub WPS Office, jednak problematyczna może być praca z tymi nieco bardziej skomplikowanymi plikami, na przykład prezentacjami czy materiałami wideo.
Wracając jednak do typowych formatów biurowych, jak docx, odt czy rtf, bez trudu powinniśmy sobie poradzić. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre aplikacje są obliczone zwłaszcza na zarobek. Edycja pliku — owszem — jest darmowa, tak samo, jak aplikacja, ale już zapisanie stworzonego dokumentu może wymagać na przykład skorzystania z płatnej wersji premium. Czy tego chcemy czy nie, takie sytuacje się zdarzają.
Czy mogę samodzielnie zutylizować dokumenty firmowe?Martyna Kowalska
To jedna z przyczyn, by wcześniej zainteresować się wykupieniem na przykład płatnej subskrypcji pakietu Office 365, który stanowi bodaj jedno z najbardziej kompletnych narzędzi do pracy z dokumentami. Za stałą, niewygórowaną opłatą, nie musimy już martwić się o to, czy dane oprogramowanie nie zażyczy sobie ekstra płatności na przykład za zapis, czy konwersję pliku.
Szybka edycja danych o każdej porze i w każdym miejscu — postaw na pliki w chmurze!
Najwygodniejszy sposób pracy z plikami w organizacji, to umieszczanie ich na zamkniętym, dostępnym tylko dla użytkowników, dysku. Można tu wskazać zarówno na rozwiązanie od Microsoftu, jak i na Dokumenty Google, które w praktyce coraz częściej uznaje się za darmowy pakiet do zarządzania danymi.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Warto jednak pamiętać o tym, by takie pliki były dobrze udostępnione. Link nie powinien otwierać się na każdym komputerze. Tak samo, jak warto dokładnie poczytać o rangach i zasadach udzielania dostępu na zasadach edytora lub komentatora.
Jak komfortowo pracować z danymi na smartfonie?
Mały ekran niesie ze sobą pewne ograniczenia. Największym jest oczywiście niewielka przestrzeń robocza, co skutkuje tym, że praca z dokumentem o dłuższej treści może być kłopotliwa o zająć nam o wiele więcej czasu niż w sytuacji, gdy kiedy będziemy mieć do dyspozycji laptopa.
Co ciekawe, w pracy z takimi danymi dość dobrze sprawdzi się na przykład rysik. Niektóre smartfony mają swój własny, autorski rysik, który wspiera wiele dodatkowych funkcji, jednak można też kupić uniwersalne, kompatybilne ze wszystkimi takimi urządzeniami, produkty, które na pewno uczynią pracę z plikami nieco łatwiejszą.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?