Co jaki czas powinno się czyścić smartfon ze zbędnych plików?

Nawet najlepszy smartfon może czasem zwolnić. Mogą pojawić się lagi, czyli przerywane animacje, na przykład między przełączaniem się między poszczególnymi aplikacjami zainstalowanymi na naszym urządzeniu. To jeden z pierwszych symptomów, który powinien skłonić nas do wyczyszczenia urządzenia ze zbędnych plików.

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 października 2021

Smartfony a gromadzenie i zapisywanie zbędnych danych

Często wydaje nam się, że na naszych telefonach nie ma żadnych zbędnych plików. No bo przecież my tylko przeglądamy Facebooka, Instagrama, TikToka i surfujemy po internecie, wchodząc na wybrane strony WWW. No, czasem może jeszcze wykonamy jakieś kilka zdjęć czy nagrań wideo.

Czy tego chcemy, czy nie, każde takie działanie nie jest dla naszego urządzenia obojętne. Surfując po sieci, przeglądarka zapisuje w pamięci naszego telefonu wiele ważnych danych. Od informacji cache, po pliki.tmp, wśród których mogą znajdować się na przykład zdjęcia, jakie były widoczne w danym artykule. 

W podobnym tonie można wypowiadać się też o mediach społecznościowych. Jeśli zapisaliśmy jakiegoś śmiesznego mema i wysłaliśmy go znajomym, to on również obciąża pamięć naszego telefonu. Tak samo, jak zapisane zdjęcia czy pliki wideo. 

Do takich szeroko rozumianych danych systemowych trzeba też oczywiście zaliczyć pliki, jakie nadpisują w pamięci wybrane aplikacje, a także sam Android, który jeszcze do niedawna uchodził za platformę zasobożerną, czyli taką, która po pewnym czasie ma tendencje do spowolnienia działania. 

Czy system może zwolnić, a następnie przyspieszyć?

Tak, jest to w pełni możliwe. Czasem zdarza się, że wina leży po stronie oprogramowania, które przez długi czas nie było aktualizowane. To jedna z przyczyn, która stoi za tym, by aktualizować czy to narzędzia systemowe, czy programy, jakie pobraliśmy ze Sklepu Play czy z App Store. 

Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli po zainstalowaniu nowych wersji oprogramowania (wliczając w to także oprogramowanie układowe) wszystko wróciło do normy, to można wysnuć wniosek, że znaleźliśmy winowajcę, a następnie szybko usunęliśmy problem i znów możemy korzystać z naszego urządzenia, bez konieczności podejmowania innych działań.

Kiedy trzeba wyczyścić telefon i jak to zrobić?

Wtedy, kiedy aktualizacje nic nie dają. Można wykonać też zwykły (a nie fabryczny!) reset urządzenia. Jeśli i to nie pomoże, to znak, że pora wyczyścić smartfona w sposób kompleksowy. Na początku trzeba jednak zabezpieczyć ważne dla nas dane.

Można na przykład przesłać nasze zdjęcia i plik.vcf z kontaktami na komputer, korzystając z łączności „po kablu”, lub skorzystać ze chmury danych. Takie rozwiązania znajdziemy zarówno w smartfonach z Androidem, jak i w iPhone’ach. 

Kolejny krok (gdy dane są już zabezpieczone) to przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Pamiętajmy o tym, że takie działanie będzie skutkować wymazaniem wszystkich danych, w tym haseł. Niektóre urządzenia dają możliwość wyczyszczenia plików tymczasowych, jednak nie jest to regułą. 

Jeśli po zainstalowaniu oprogramowania od nowa i przywróceniu naszych danych, smartfon wciąż laguje, to niestety może to być znak, że pora go sprzedać. Czasem po prostu specyfikacja techniczna odstaje od tego, jak chcemy korzystać z telefonu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!