Czy na każdy telefon z Androidem można wgrać czystą wersję oprogramowania?

Android to oprogramowanie bazujące na licencji GPL. Oznacza to, że każdy z nas może pobrać kod źródłowy, wprowadzić do niego modyfikacje, a następnie skompilować takie oprogramowanie i go legalnie używać. Na rynku funkcjonuje jeszcze kilka takich fanowskich przeróbek Androida. Nie brakuje też fanów czystej wersji systemu. Czy każdy może wgrać sobie taki soft?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 października 2021

Różni producenci, różne wersje Androida

Niemal od początku istnienia ekosystemu Androida, jedną z jego głównych wartości dodanych była ogromna różnorodność. Wybrane firmy tworzyły oprogramowanie, które pozwalało szybko wyróżnić się na tle konkurencji. Nakładka graficzna od Sony czy od HTC sprawiała, że smartfony tych producentów wyglądały zupełnie inaczej niż te, jakie wprowadziło na rynek LG czy Huawei.

Zmiany dotyczyły wielu różnych obszarów, a ich „głębia” zależała w dużej mierze od polityki firmy. Najbardziej zaawansowane nakładki na Androida należą dziś do Samsunga (OneUI), Huawei (EMUI) oraz Xiaomi (MIUI). LG także znacznie zmieniało swój soft, jednak w 2020 roku producent wycofał się z segmentu mobile i nie wydaje już nowych urządzeń.

W pewnym czasie pewną popularność wypracował sobie Android One, czyli czysta wersja systemu, w zasadzie wolna od nakładki graficznej. To rozwiązanie szczególnie upodobała sobie Motorola oraz Nokia, jednak z Android One eksperymentowało też Xiaomi. Dziś, w sześć lat po premierze tego standardu, z Android One korzystają tylko nieliczni, a na dodatek w bardzo ograniczonym zakresie.

Radykalna zmiana oprogramowania w smartfonie z Androidem — czy to możliwe?

Nie brakuje osób, które chciałyby spróbować modyfikacji na Androida, rezygnując przy tym na przykład z OneUI. Przyczyn, jakie stoją za takim stanem rzeczy może być bardzo dużo. Czasem jest to tylko chęć spróbowania innej wersji oprogramowania, a kiedy indziej to jedyny sposób, by zapewnić sobie aktualizacje dla starszego telefonu, który nie jest już wspierany przez producenta.

Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówKontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedyś, jeszcze przed 2017 rokiem, większość producentów zostawiała tę furtkę otwartą. Kluczową rolę odgrywał niezablokowany bootloader, czyli ta „część systemu”, która pozwalała na modyfikowanie Androida w niemal dowolny sposób. Osoba, która była zalogowana na koncie administratora i miała dostęp do bootloadera mogła modyfikować software w niemal dowolny sposób. Niestety, ale dziś, w 2021 roku, zdecydowana większość firm blokuje tak daleko idącą ingerencję w system. Skutkuje to tym, że tak zwane forki, czyli fanowskie wersje Androida, to dziś gatunek bardzo mocno niszowy.

Alternatywne sposoby na zmianę systemu operacyjnego

Bootloader był najbardziej kompleksowym, choć nie jedynym sposobem wgrania takiego oprogramowania. Wciąż można posiłkować się aplikacją TWRP, jednak jest to proces dość złożony, który dla osób, które nigdy nie wgrywały modyfikacji, może być dość skomplikowany i trudny. Można jednak pobrać ze Sklepu Play dedykowane motywy i launchery, które tchną w nasz telefon zupełnie nową jakość. Jednym z najlepszych jest NovaLauncher UX.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!