Zmiana launchera w smartfonie z Androidem: czy to ma sens?

Launcher to ten element oprogramowania, z którym spotykamy się na co dzień, niemal nie zdając sobie z tego sprawy. Launcher to w pewnym sensie nakładka na system, która decyduje o tym, w jaki sposób widzimy pulpit i co możemy tam edytować.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 października 2021

Launcher w ekosystemie Androida

Android to oprogramowanie bazujące na licencji GPL. Oznacza to, że każdy może niemal dowolnie edytować kod źródłowy i nanosić tam swoje poprawki, a następnie kompilować taki software i tworzyć własne tak zwane forki dla oryginalnej wersju systemu.

Otwarty ekosystem stwarza też gigantyczne możliwości rozwoju dla aplikacji tworzonych przez firmy trzecie. Można tworzyć własne aplikacje do edytowania zdjęć, słuchania muzyki, edytowania plików lub zarządzania nimi, a także zupełnie nowe ekrany startowe, które dają dostęp do wielu ciekawych funkcji.

W ekosystemie Androida nikogo nie dziwi modyfikacja, która pozwala na przykład na stworzenie zupełnie nowych widżetów na ekranie wygaszonego urządzenia, gdzie będą pokazywane informacje o pogodzie, powiadomieniach czy nieodebranych połączeniach. 

Wraz ze wzrostem popularności matryc OLED i AMOLED, które wyróżniają się dużą energooszczędnością, takie rozwiązania trafiają już nie tylko do świata flagowców, ale i do urządzeń ze średniej, a coraz częściej nawet i niższej półki cenowej. 

Launcher to zagadnienie, które wymaga nieco dokładniejszego omówienia. Launcherem nie jest na przykład animowana tapeta, mimo tego, że zwolenników takiej opinii wcale nie brakuje. Jest to niezwykle kompleksowe, z założenia spójne, środowisko, gdzie każdy element i każda linijka kodu ma ogromne znaczenie.

Oryginalne launchery w ekosystemie Androida

Do niedawna kwintesencją takiej udanej nakładki było HTC Sense. Niestety, ale tajwański producent z biegiem czasu podupadł i obecnie kontroluje znikomy procent rynku. O prym najlepszego oprogramowania walczą dziś w zasadzie trzy-cztery firmy: Samsung, Xiaomi, Huawei oraz realme lub Oppo. Tu zdania są podzielone.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

To właśnie dzięki launcherom każdy z tych telefonów ma zupełnie inne funkcje na ekranie głównym. Możemy na przykład zarządzać widgetami, zmieniać siatkę ekranu, czy nawet modyfikować kształt ikonek systemowych, z których korzystamy każdego dnia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To właśnie launchery są tym, dzięki czemu bardzo łatwo można odróżnić urządzenia pracujące na Androidzie od tych, jakie sprzedaje Apple. Firma z logo nadgryzionego jabłka podchodzi do tej kwestii w zupełnie inny sposób. Dość wspomnieć, że widgety wprowadzono dopiero w 2020 roku, czyli około 5-6 lat po wdrożeniu ich w Androidzie.

Najciekawsze launchery do pobrania ze Sklepu Play

Rynek tego typu aplikacji swoje najlepsze lata ma już niestety za sobą. W dużej mierze wynika to z tego, że producenci wreszcie zaczęli wsłuchiwać się w głosy swoich klientów i tworzą oprogramowanie lekkie, szybko działające, a jednocześnie pełne świetnych funkcji.

Warto wyróżnić jednak Microsoft Launcher, który w bardzo spójny sposób pozwala przestawić się na środowisko pracy z aplikacjami od MS (na przykład Outlook, OneDrive, Office) oraz Nova Launcher Pro. To drugie rozwiązanie jest płatne, jednak liczba świetnych funkcji potrafi przyprawić o zawrót głowy. Na pewno warto dać temu oprogramowaniu szansę!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!